V pokoji plane několik svící a linou se jím podmanivé vůně. Za stolem na konci místnosti sedí výrazně nalíčená žena s velkými náušnicemi a šátkem kolem hlavy. „Vítejte u věštkyně Niny,“ říká.
Jakmile se muž posadí, vezme žena, jíž se přezdívá Bílá čarodějnice severu, do ruky křišťálovou kouli. Umí z ní zjistit věci, které se teprve stanou?
Ve tváři Kanaďanky Tiffany Butch (*1986), která si s oblibou nechává říkat věštkyně Nina, je patrné překvapení. Dne 11. prosince 2018 k ní do salonu vtrhne policie, nasadí jí želízka a odveze na stanici.
„Podle paragrafu 365 trestního zákoníku jste obviněna z čarodějnictví,“ dozvídá se 33letá žena. Kanada, v níž se příběh odehrává, je obvykle považována za vyspělou západní zemi.
Ještě nedávno v ní ovšem platilo ustanovení, podle nějž bylo možné stíhat lidi za domnělé kouzelnické praktiky. K obvinění Tiffany Butch dojde pouhé dva dny před jeho zrušením.
Věštkyně je tak poslední osobou, jíž v Kanadě hrozí, že bude soudně označena za čarodějnici a skončí kvůli tomu v žaláři.
UMÍ MLUVIT S MRTVÝMI?
„Nic jsem neudělala,“ brání se Butch. „To lidé o mně začali tvrdit, že jsem čarodějnice, a dali mi tu přezdívku, já ale nic takového nejsem. Jsem senzibilka, poradkyně a psycholožka,“ dodá po chvíli.
Problém je nicméně v tom, že sociální sítě jsou plné zkazek o tom, že údajně umí navázat spojení s mrtvými i předvídat budoucnost. Autory těchto zvěstí jsou přitom zákazníci věštírny.
Ti se shodují, že Butch je nadána nadpřirozenými schopnostmi, které ovšem nepoužívá k páchání zla, ale že se jejich prostřednictvím snaží lidem pomáhat.
NABÍDNE SE, ŽE PROLOMÍ KLETBU
Výslech je právě v plném proudu. „Co se v říjnu stalo v Timmins?“ zeptá se prokurátor Tiffany Butch. Žaloba totiž nespočívá ani tak v tvrzeních z internetu, jako spíše v tom, co se v říjnu loňského roku událo v Timmins na severovýchodě provincie Ontario.
Butch údajně za vedením obce přišla s tím, že městu hrozí velké astrální nebezpečí, které je ale schopná zažehnat. Navíc jisté ženě nabídla, že za 750 dolarů (asi 16 500 Kč) sejme z její rodiny kletbu.
Úřady ji proto obviní z předstírání čarodějnictví, kouzelnictví, zaklínání, věštění i schopnosti najít ztracené předměty. Za porušení paragrafu 365 hrozí Butch až půlroční vězení.
BOJ DOBRA A ZLA
Tiffany může být částečně spokojená. Vyšetřovatelé jí totiž nabídnou dohodu. Když dá 750 dolarů, které měla získat za prolomení kletby, na dobročinné účely, obvinění z čarodějnictví proti ní stáhnou. Tak se i stane.
Chování Butch je nakonec překvalifikováno „jen“ na podvod, za který jí hrozí peněžitý trest. Podle bílé čarodějky severu stály za kauzou ženy provozující nedalekou věštírnu. „Jde o běžnou praxi,“ prohlásí Butch.
Podle některých záhadologů ovšem nešlo pouze o obyčejný konkurenční boj, ale o snahu zlých čarodějnic zbavit se jedné dobré. Případ nemá být nijak ojedinělý. V Kanadě totiž údajně mezi nimi zuří lítá válka.
„Nikdy s vykládáním budoucnosti pro mé úžasné zákazníky nepřestanu,“ prohlásí Tiffany po skončení kauzy. Sama následně přizná, že má zvláštní schopnosti, které používá už od svých 11 let. Zdědila je prý po své matce, jež se živila také jako věštkyně. Nebylo tedy původní obvinění z čarodějnictví opodstatněné?