Kamenné sochy zvané moai na Velikonočním ostrově jsou obestřeny mnoha záhadami. Nikdo přesně neví, koho znázorňují ani jak byly postaveny. Nyní se však zdá, že alespoň jeden otazník s nimi spjatý byl zodpovězen.
Podařilo se vědcům odhalit, jak byly na hlavy soch vyzvedávány klobouky z červené horniny, které váží i několik tun?
V dubnu roku 2018 vědci z University v americkém Oregonu zveřejnili výsledky svého bádání, které se týkalo známých soch z Velikonočního ostrova ve východní části Polynésie na jihu Tichého oceánu.
Některé z nich mají výrazné pokrývky hlav, které jsou označovány jako pukaa. Jde o kamenné ozdoby z červené horniny, z nichž největší mají průměr až dva metry a váží několik tun. Vědci nyní údajně odhalili, jakým způsobem byly dopravovány na vrchol soch…
Zázračné stavby
Od doby, kdy Velikonoční ostrov v 18. století objevila posádka holandského admirála Jacoba Roggeveena (1659–1729), se lidé ptají, jakým způsobem tehdejší obyvatelé vytvářeli zdejší majestátní sochy.
Předpokládá se, že bylo nesmírně obtížné už to „postavit je na nohy“. Jsou totiž nesmírně těžké a navíc byly dopravovány ze vzdálených míst, kde se získával materiál na jejich výrobu.
Jak to mezi lety 1250 a 1500 prováděli lidé, kteří neměli žádnou moderní techniku? Mnoho otázek vyvolávají také tvary soch. Koho přesně znázorňují? A záhadné jsou i jejich „klobouky“, kterým se říká pukaa.
Předpokládá se, že byly vytvářeny odděleně, tedy že byly usazovány na již stojící sochy. To ale vyvolává řadu otázek. Mnohé sochy totiž dosahují výšky 10 až 12 metrů. Jak se nesmírně těžká pukaa dostala do této výšky? S možnou odpovědí přišli archeologové z oregonské univerzity v dubnu roku 2015.
Stačilo ani ne 10 mužů
„Domorodci je tam dostávali pomocí dřevěných ramp, případně využívali principu páky.
Této verzi nahrávají kruhové zářezy objevené přímo na jednotlivých kloboucích,“ říká doktorand z oregonské univerzity Sean Hixon. Okamžitě tím rozpoutá vášnivou diskusi.
Je opravdu možné, že jedna z největších záhad, spjatá s kamennými sochami z Velikonočních ostrovů, je odhalena? Pokud bude teorie uznána respektovanými autoritami, pak nepochybně ano!
Domorodci ozdobná pukaa vytesávali v kráteru sopky Puna Pau na jihozápadě ostrova a následně je přesouvali k vybraným objektům.
„Pomocí ramp bylo potřeba k dopravení klobouku na vrchol sochy méně než 10 osob,“ tvrdí Hixon, který je o správnosti čerstvé teorie přesvědčen.
Dohady přetrvávají
Všechny otázky spjaté s kamennými ozdobami na známých sochách zodpovězeny nejsou. Předně se stále spekuluje, co jsou vlastně tyto „klobouky“ zač. Nejdříve převládal názor, že jde skutečně o pokrývky hlavy.
Dnes se však většina badatelů shoduje, že se jednalo spíše ojakýsi styl účesu, který se nosil na Velikonočním ostrově v dobách vzniku posledních soch. Je ale samozřejmě možné, že pukaa znázorňují něco úplně jiného.
Do dnešních dnů se jich dochovalo kolem stovky. Víme tedy opravdu definitivně, jak je jejich tvůrci vyzvedávali na vrchol soch? Odhalené zářezy to podle archeologů potvrzují.
Skeptici však tvrdí, že zářezy vznikly spíš v důsledku eroze (kvůli zvětrávání horniny–pozn. red.). Je tedy prý ještě třeba dalšího výzkumu.