Italský ostrov Sardinie je plný záhadných historických odkazů. Patří k nim i rituální karneval, na kterém jsou k vidění masky mamutone. Kostým tanečníka s maskou mamutone doplňují ovčí kůže a obří kravské zvonce. Co tento rituál představuje?
Expozice masek mamutone je k vidění v Etnografickém muzeu ve městě Nuoro. Právě v okolí tohoto sídla se vyhlášený karneval koná. Ačkoli jsou masky dobře popsány a odborně zdokumentovány, jejich smysl je stále zahalen rouškou tajemství.
Dávný rituál
Na téma záhadných masek existuje množství různých teorií. Podle jedné z nich tyto masky odrážejí oslavu dávného vítězství nad saracénskými nájezdníky, kteří byli potupně vedeni v průvodu.
Další teorie ale spekuluje, že kořeny rituálu leží v prehistorických časech a mají za cíl uctění božstev dávných pastevců. Masky mamutone jsou vyráběny z různých druhů dřeva a pokryty černou barvou.
Navzdory dávné tradici, celý rituál byl odborně popsán až ve čtyřicátých letech dvacátého století. Označení karneval je však poněkud zavádějící, protože průvod s maskami mamutone připomíná spíše náboženské procesí.
Drogy, či gerontocida?
Objevily se názory, že celý rituál může mít i souvislost s konzumací psychoaktivních látek, které se vyskytují v místních rostlinách. Poněkud děsivou spekulací je pak spojení rituálu mamutone s takzvanou gerontocidou. Jedná se o praxi zabíjení starších lidí v dávných kulturách.
Cílem gerontocidy bylo zbavit komunitu starších nemohoucích lidí, kteří se o sebe nedokázali postarat a stali se přítěží.
Vzhledem k tomu, že na Sardinii se řada obyčejů a informací o nich předávala mezi generacemi pouze ústním podáním, je odhalení pravdy o maskách mamutone velmi obtížné, ne-li nemožné.