Ve velšských legendách je možné narazit na celou řadu fascinujících příběhů o zatopených zemích a královstvích na pobřeží a v jezerech. Pravděpodobně nejslavnější z nich se týká říše zvané Cantre’r Gwaelod, která údajně leží ve vodách zálivu Cardigan Bay.
Záliv Cardigan Bay působí na první pohled naprosto nevinně. Je to ideální místo pro rodinný výlet nebo třeba romantickou procházku ve dvou. Vždycky tomu tak ale zřejmě nebylo.
„Podle legendy tu byla kdysi úrodná země o rozloze 64 km na délku a 32 km na šířku, na které stálo šestnáct opevněných měst, z nichž hlavní se jmenovalo Caer Wyddno,“ uvádí anglický archeolog s velšsko-irskými kořeny Brian Haughton (*1964).
Celý komplex prý chránily před mořem hráze a zdymadla. Jedné noci kolem roku 600 se ale údajně strhla mohutná bouře, která zvedla ohromné vlny, které ohrožovaly hráze a tím také celé království.
„Strážcem hrází byl muž jménem Seithennin – pijan, který oné noci zapomněl zdymadla zavřít. Otevřenými vraty se dovnitř nahrnula voda, zaplavila zemi i města a většina obyvatel se utopila,“ poznamenává Haughton. Má pověst pravdivé jádro?
PŘÁL SI ZKÁZU HOSPODIN?
Legenda o zatopení říše Cantre’r Gwaelod má různé varianty. Podle jedné z nich za zkázou království nestál opilý strážce Seithennin, nýbrž žena jménem Mererid. „Pohleďte na rozbouřené moře: zaplavilo slavnou říši.
Prokleta nechť je panna, která ho po hostině uvolnila… Pláč Mererid z vrcholu pevnosti, čin mocného a velkorysého Boha, běžný při samé nestřídmosti…,“ píše se v jednom z nejranějších velšských rukopisů z první poloviny 13. století s názvem Černá kniha carmarthenská.
Přál si zkázu říše samotný Bůh? Stála za vším hříšnost zdejších obyvatel? Skeptici tvrdí, že jde ve všech případech jen o vymyšlené příběhy, které nemají s realitou nic společného.
Ozývají se také hlasy, podle nichž jsou legendy o zatopené říši Cantre’r Gwaelod důsledkem pozvolna stoupající mořské hladiny na konci doby ledové.
Ta prý mohla kdysi skutečně zatopit nějaké království a postupem času pak v ústním podání mohla dát zmínka o katastrofě vzniknout fantastickým legendám. Týká se to i příběhů o strážci hráze Seithenninovi a panenské Mererid?
ZBYTKY STAROVĚKÉHO LESA
Celá řada svědků tvrdí, že pod vlnami v zálivu Cardigan Bay lze někdy zaslechnout slabé zvonění kostelních zvonů. Jde o důkaz, že legenda má opravdu pravdivé jádro? Vědci měli v minulosti nalézt v zálivu také nějaké pozůstatky po ztraceném království.
Například zbytky starověkého lesa, který údajně byl součástí této říše. Nebo kamenné základy, jež by mohly mít podobný původ.
Členové ochranářské skupiny „Přátelé Cardigan Bay“ před pár lety spustili projekt, který má za úkol zkoumat ekologii zdejšího podmořského dna.
„Třeba tento první seriózní výzkum zálivu odhalí, že ztracená země Cantre’r Gwaelod byla opravdu něčím víc než jen pouhou legendou,“ dodává archeolog Brian Haughton. Vyplní se jeho přání?
Dan Kováč