Upoutávka ×
Středa, 30. dubna 2025
30. dubna: Slaví se významný magický keltský svátek Beltine.
Domů     Doly krále Šalamouna: Mohly ležet až v daleké Africe?
Doly krále Šalamouna: Mohly ležet až v daleké Africe?
od 13.2.2025
2.8tis
Odkud se bralo obrovské bohatství slavného krále Šalamouna? Je možné, že jeho zdroj se dosud někde ukrývá?
293
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

K branám Jeruzaléma se blíží povozy plně naložené právě odlitými předměty. Ty před nedávnem vznikly v pecích umístěných na okraji dolů krále Šalamouna. Kde se ale legendární naleziště nacházelo?

Získávaly tisíce horníků pro biblického krále cenné nerostné bohatství v dnešním Izraeli, nebo to bylo mnohem dál?

Odkud se bralo obrovské bohatství slavného krále Šalamouna? Je možné, že jeho zdroj se dosud někde ukrývá? Někteří vědci si jsou jistí, že doly leží v Izraeli. Co když tomu tak ale není? Šalamoun a královna ze Sáby se podle legend setkali, a bohatství biblického krále prý souvisí právě s touto ženou. Najdeme o tom někdy důkaz? Modelů legendárního Šalamounova chrámu existují desítky, jisté je jen to, že šlo o rozsáhlou a luxusní stavbu. Kde se vzalo stříbro, které zaplatilo její výstavbu?

Do otevřené pokladnice, v níž se to blyští zlatými předměty, zajedou čísi ruce. Patří veleschopnému izraelskému králi Šalamounovi (vládl asi 970–931 př. n. l.), který se chce pokochat nashromážděnými skvosty. A že se má na co dívat.

Jde totiž o jednoho z nejbohatších starověkých panovníků. „Podle dochovaných písemných pramenů vlastnildechberoucí pohyblivý trůn vyrobený ze zlata a byl strážcem archy úmluvy,“ uvádí skotský historik Kenneth Kitchen (*1932).

Navíc prý Šalamoun usedá za stůl vyrobený z obřího smaragdu, usrkává víno ze zlatých pohárů posázených drahokamy a uléhá do nádherně zdobené postele. Kromě toho nechává za své vlády postavit překrásný Jeruzalémský chrám.

Své nezměrné bohatství údajně Šalamoun získal především díky svým dolům. Ty se dodnes nepodařilo najít. Vědci jsou jim ale podle všeho na stopě…

Někteří vědci si jsou jistí, že doly leží v Izraeli. Co když tomu tak ale není?
Někteří vědci si jsou jistí, že doly leží v Izraeli. Co když tomu tak ale není?

Jsou v Zimbabwe?

Z rušného izraelského přístavu vyplouvá na moře několik lodí. Šalamoun totiž během své 40let dlouhé vlády naváže řadu obchodních styků. Slonovinu kupříkladu do Jeruzaléma dováží až ze vzdáleného Tartessosu v dnešním jižním Španělsku.

Město přitom řada současných záhadologů považuje za legendární Atlantidu. Lodě, které právě vypluly na moře, ale míří jinam – do záhadného Ofíru. Podle některých odborníků jde ovšem jen o jiný název pro oblast, v níž ležely Šalamounovy doly.

Ofír se přitom nacházel velmi daleko od izraelského království. „Lodě odtud připlouvaly jednou za tři roky,“ dočítáme se v Bibli.

Šalamoun a královna ze Sáby se podle legend setkali, a bohatství biblického krále prý souvisí právě s touto ženou. Najdeme o tom někdy důkaz?
Šalamoun a královna ze Sáby se podle legend setkali, a bohatství biblického krále prý souvisí právě s touto ženou. Najdeme o tom někdy důkaz?

Vlastní je královna ze Sáby?

Po Ofíru pátrají již první portugalští mořeplavci. Myslí si, že by se bájná země oplývající nerostným bohatstvím mohla nacházet v jižní Africe. Tam se cestovatelům podaří v 19. století objevit pozůstatky Velkého Zimbabwe, hlavního města stejnojmenné říše.

„Někteří Afričané věří, že tamní stavby jsou zřícenými doly, které patřily královně ze Sáby, nebo králi Šalamounovi. Mohlo by jít o doly Ofíru,“ zapisuje si kněz João dos Santos.

V roce 1929 ale rozvaliny záhadného města navštíví britská archeoložka Gertruda Thompson (1888–1985), která zjistí, že většina zdejších předmětů pochází ze 14. století a ne z doby krále Šalamouna.

Pod ruinami místních budov se ovšem mohou nacházet pozůstatky mnohem starších staveb. K zevrubnějšímu průzkumu podzemí Velkého Zimbabwe se ale bohužel zatím nikdo neodhodlal.

Modelů legendárního Šalamounova chrámu existují desítky, jisté je jen to, že šlo o rozsáhlou a luxusní stavbu. Kde se vzalo stříbro, které zaplatilo její výstavbu?
Modelů legendárního Šalamounova chrámu existují desítky, jisté je jen to, že šlo o rozsáhlou a luxusní stavbu. Kde se vzalo stříbro, které zaplatilo její výstavbu?

Stříbra má jako kamení

Město Jeruzalém nebývale vzkvétá. Právě za Šalamounovy vlády zažívá jedno ze svých nejvelkolepějších období. Izraelský panovník z něj udělá světovou metropoli, která bere přijíždějícím cizincům dech.

„Za jeho vlády bylo v Jeruzalémě stříbra jako kamení a cedrů jako planých fíků,“ dočítáme se v Bibli. Šalamoun navíc výrazně rozšířil hranice své říše.

Na začátku 20. století proto vědci na základě rozsáhlých vykopávek dojdou k závěru, že doly v Khirbat en-Nahas nejspíš ovládal izraelský král. Právě tady měl získávat velké množství mědi potřebné pro výrobu bronzu a pro výstavbu Jeruzalémského chrámu.

Kde tedy doly ležely? Bylo to právě tady a domněnka o Zimbabwe je mylná?

Zdroje informací: jpost.com - King Solomon’s Mines found, history.com - The Search Continues for King Solomon’s Mines, plus.rozhlas.cz - Kdo ovládal „doly krále Šalamouna“, britannica.com - King Solomon’s Mines, Wikipedia - King Solomon's Mines
1. By Gustave Doré - Doré's English Bible, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10730458 2. By H. Rider Haggard - http://ebooks.adelaide.edu.au/h/haggard/h_rider/king/map.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6757856 3. By Anonymous - The Yorck Project: Liebig's Sammelbilder, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89733572 4. By SalemOptix - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=146606489
Lokalita:
Související články
od 30.4.2025 596
Řeka Nil je dlouhá více než šest tisíc kilometrů. Zdálo by se, že o ní víme již téměř všechno, a to včetně detailního popsání pramenů tohoto veletoku. Určit však prameny Nilu není jednoduché ani v čase satelitů. Jak se lidé pokoušeli rozplést tuto záhadu v dobách minulých? Nil je nejen nejdelší řekou Afriky. S jihoamerickou Amazonkou se přetahuje i
od 29.4.2025 1.7tis
Malta. Nejmenší členský stát Evropské unie a zároveň ostrov s půl milionem obyvatel, které živí především zahraniční obchod a cestovní ruch. Na turisty tam ovšem nečekají jen pláže, ale i řada unikátních míst, z nichž některá ukrývají pozoruhodné záhady. Mezi ty největší patří zvláštní koleje, které pokrývají řadu míst včetně oblasti zvané Clapham Junction. Co se o nich zatím podařilo zjistit?
od 29.4.2025 2.0tis
Římský císař a český král Rudolf II. Habsburský (1552–1612) si zálibně prohlíží podivný rukopis, který před ním leží na stole. „Prodávám vám jej za šest stovek dukátů,“ říká mu záhadný muž v černém plášti s kapucí přes hlavu. Císař se na něj překvapeně podívá. „Žádáte nemalou částku,“ řekne. „Suma odpovídá hodnotě rukopisu,“ odvětí muž. Císař od něj nako
od 28.4.2025 2.5tis
Uličkami anglického Londýna se pokradmu prodírají bledé sluneční paprsky. Copak asi objeví v zákoutí uliček, předměstí a na březích Temže dnes? Nohu, hlavu či možná celé torzo? Řádění sériového vraha nedává v letech 1887 – 1889 londýnskému obyvatelstvu spát. Kdo stojí za sérií vražd nazývaných Thames Torso Murders dodnes není rozluštěno. Mezi podezřelými je dokonce i slavný Jack Rozparovač!
od 28.4.2025 2.6tis
Muž jménem Josef Kielbasa měl být jedním z Čechů, kteří se v roce 1912 plavili na Titaniku. Během zkázy legendárního parníku se prý dostal do záchranného člunu, který patřil kapitánovi Edwardu J. Smithovi. Tím si údajně zachránil život. Dokazuje jeho svědectví, že zesnulý kapitán měl vlastní plán útěku? Titanic vyráží na svou první a zá
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Už žádné lupy!
panidomu.cz
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud
Epocha slaví na Pražském hradě
epochanacestach.cz
Epocha slaví na Pražském hradě
Časopis Epocha má letos 20. narozeniny a takové kulatiny je potřeba řádně oslavit. Naše nejvěrnější čtenáře jsme proto 24. dubna pozvali do prostoru vskutku epochálního – do Rudolfovy slévárny v areálu Pražského hradu, kde se kdysi natáčel film Císařům pekař – Pekařův císař a kde o patro výš psal u piva Svatopluk Čech svůj Epochální
Rychlý fazolový guláš
tisicereceptu.cz
Rychlý fazolový guláš
Luštěniny bychom si měli dopřávat častěji, a to platí zvlášť v chladnějším počasí. Fazolový guláš (nebo hustou polévku, chcete-li) můžete připravit i bez masa. Potřebujete 2 plechovky fazolí (bí
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz
Francouzská elegance s výraznými doplňky
Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu moderního nábytku výrazných barev. Kosmopolitní apartmá v centru Moskvy, nacházející se v prestižní rezidenční čtvrti v blízkosti parku Sokolniki, je dokonalým příkladem propojení historického ducha se současným designem. Realizace konceptu interiéru se ujala Oksana Salberg-Vachnadze z významného ateliéru O2 Design Moscow Studio. Její návrh dostal ocenění v mezinárodní
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
skutecnepribehy.cz
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
Moje sestra byla posedlá láskou ke koním. V osmnácti si svůj sen částečně splnila, když dostala od maminky peníze, které jí našetřila. Získala tak víc, než tehdy doufala. Nebyli jsme žádní boháči. Zejména po smrti otce se měla maminka co ohánět. Ale i tak se jí dařilo nám, třem dcerám, něco naspořit, což považuji dodnes za neuvěřitelné.
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
nejsemsama.cz
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
Bývají označovány jako mladší bratři cest, silnic a chodníků. Většinou překonávají nejrůznější bariéry a klenou se nad malebnými údolími i řekami. Řeč je o mostech a viaduktech. Podívejte se spolu s námi na ty nejpozoruhodnější, které v Česku máme. Jurkovičův most – Nové Město nad Metují Most jako z pohádky, tak nazývají místní svůj unikátní krytý
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
epochaplus.cz
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
Jak fungovala složitá sociální struktura Incké říše? Kdo stál na vrcholu moci a jaké povinnosti a výsady z toho plynuly? Ponořte se do světa panovníků, jejich sester-manželek a tajemných „panen Slunce“, které plnily důležitou roli v náboženském i politickém životě říše. Odhalíme také neobvyklé praktiky, jako byly lebeční deformace a přísné tresty za porušení zákonů.
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
21stoleti.cz
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
Mnoho zemí je v posledních desetiletích svědkem strmého nárůstu počtu případů rakoviny střev u mladých dospělých. Za příčinu byla označena průmyslově zpracovaná strava, stoupající míra obezity a nedos
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
epochalnisvet.cz
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
Sezóna nejnenáviděnějších parazitů se vrací. Už na konci března byla aktivita klíšťat na Moravě, ale také ve východních Čechách na středním stupni. Klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci, mezi nejzávažnější patří klíšťová encefalitida, virové onemocnění napadající nervový systém, které může vést k dlouhodobým zdravotním komplikacím.   Nechtěný primát Podle aktuálních dat patří Česká republika dlouhodobě
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
iluxus.cz
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
Uvedením nového C5 Aircross na trh Citroën dokončil kompletní obnovu své modelové řady, na které pracoval necelé dva roky. Nový C5 Aircross představuje jako nová vlajková loď značky to nejlepší z know
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
historyplus.cz
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
Bitva na Katalaunských polích se pro hunské nájezdníky nevyvíjí zrovna příznivě. Římané pod velením Flavia Aetia vědí, že dnes bojují o osud Západořímské říše, a je to znát. Attila zvaný Bič boží, který doposud nepoznal hořkost porážky, neumí pro něj neobvyklou situaci vyřešit. Pokud bude situace zoufalá, je pevně rozhodnut to sám skoncovat. Nepřítel mu
Valí se na Slováčka další rána?
nasehvezdy.cz
Valí se na Slováčka další rána?
Před pár dny se musel naposledy rozloučit se svou milovanou dcerou Annou Slováčkovou (†29), která podlehla zákeřné rakovině. Ještě předtím, než se vůbec stihl slavný hudebník Felix Slováček (81) vzpa
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz