Kdo by neznal slavného krále Artuše i s jeho mečem Excaliburem či rytíři kulatého stolu. Je však pouze literární postavou, nebo někdy skutečně žil a panoval?
Britský novinář Simon Keegan ohlásil, že skutečný Artuš vládl na přelomu 5. a 6. století v Yorku a jmenoval se Arthwys ap Mar!
Historické základy artušovské legendy jsou dodnes předmětem mnoha spekulací.
„Můžeme říci, že docela dobře mohla existovat jistá historická osobnost jménem Artuš, ale nemůžeme o ní říct nic podstatného,“ tvrdí britský historik Thomas Charles-Edwards (*1943). Dlouhou dobu jeho slova nikdo nezpochybňuje.
Podle některých informací ale současný britský novinář Simon Keegan identitu tajemného panovníka odhalil.

Záhadný vladař
Snad vůbec první dochovaná zmínka o králi Artušovi pochází z díla Historia Brittonum (Dějiny Britanů), sepsaného okolo roku 828 velšským duchovním Nenniusem: „V 5. století se zvyšoval počet Sasů v Británii a jejich síla rostla.
Tehdy proti nim bojoval Artuš a rytíři Británie.“ Nennius vypočítává celkem dvanáct bitev, ve kterých slavný panovník údajně zvítězil, a uvádí, že při té poslední osobně zahubil 960 nepřátel. Rovněž některé další historické prameny se o Artušovi zmiňují.
Záhadný vladař se podle nich narodil v britském hrabství Cornwall na nejzápadnějším poloostrově Anglie a později sídlil na hradě Kamelot. Právě tam údajně spolu s ostatními statečnými rytíři usedal kolem kulatého stolu.
Jeho manželkou prý byla krásná Ginevra, jeho největším nepřítelem pak zrádný Mordred. Britský novinář Simon Keegan je přesvědčen, že všechny tyto příběhy mají historické jádro.
„Ve skutečnosti ale Artuš vůbec nepocházel z Cornwallu, nýbrž se jednalo o Seveřana. Jeho skutečné jméno bylo Arthwys ap Mar,“ uvádí Keegan.

Co věděli bardové?
Vládce z města York na severu Anglie Arthwys ap Mar žil přibližně v letech 470 až 540, což odpovídá předpokládané době krále Artuše.
Jeho království se rozpínalo od kamenného a hliněného opevnění zvaného Hadriánův val, které se táhne napříč severní Anglií, až k dnešnímu hrabství Lancashire na severozápadě země.
„Ačkoliv se originální rukopisy nedochovaly, v tvorbě bardů (lidoví umělci) ze severu Anglie jsou pravděpodobně nejstarší zmínky o Artušovi. Tito muži skutečně žili v jeho době a situovali jej na sever,“ uvádí Keegan.
Jeden z raných textů navíc Artuše označuje jako dux bellorum („válečný vůdce“) a příslušníci této šlechtické skupiny vždy sídlili na severu.
V daném období v této oblasti nevládl nikdo jiný než Arthwys ap Mar, a právě proto prý právě on musí být skutečným Artušem. „Až romantičtí autoři ho přemístili do Cornwallu,“ tvrdí Keegan.

Mnoho důkazů
„Pokud akceptujeme, že Artuš byl Seveřan, pak dává smysl, aby jeho hrad byl rovněž umístěn na severu,“ uvádí Keegan.
Kamelot, jehož přesné umístění až dosud nikdo neodhalil, by se tak měl podle nové teorie nacházet v malé vesnici Slack v hrabství Yorkshirena severu Anglie, která se dříve nazývala Camulod a stával v ní velký amfiteátr.
Keegan dále propojil snad všechny známé členy Artušova rodu s rodem Arthwysů. A údajně nalezl i reálné předchůdce dalších slavných postav známých z artušovských legend.
„Lancelot, Ginevra, Mordred, Merlin – ti všichni byli skutečnými lidmi z historie, jejichž jména byla buďpodivně zkomolena, nebo úplně změněna,“ tvrdí Keegan.
Už dlouhou dobu se například spekuluje, že jméno Artuš bylo složeno z keltského „art“ (medvěd) a latinského „ursus“(rovněž medvěd). Nová teorie vyvolá bouřlivou reakci. Většina odborníků přitom nevylučuje, že může být pravdivá.
Jen je prý potřeba všechny zveřejněné důkazy ještě jednou důkladně prozkoumat. Podaří se definitivně potvrdit, že reálným předobrazem krále Artuše byl Arthwys ap Mar?