To, co se zdálo být filmovou fikcí, či nesplnitelným snem, se možná brzy stane skutečností. Vědci z Tokijské univerzity již sestrojili speciální zařízení, které díky ultrazvuku udrží ve vzduchu lehčí předměty. Byl konečně objeven způsob, díky kterému dokážeme v budoucnosti létat?
Mladík se prochází po louce. Rozběhne se dolů z kopce a zcela samozřejmě vzlétne. Není překvapený, užívá si volnost pohybu. Létání je přece normální. Podobný sen měl asi každý.
To, že lidé jednou budou létat ve vzduchu podobně lehce, jako plavou ve vodě, je nyní o něco víc na dosah.
Na Tokijské univerzitě se japonskému vědci Yoichi Ochiai (*1987) a jeho kolegům Takayuki Hoshimu a Junu Rekimotovi (*1961) podařilo dosáhnout levitace drobných předmětů pomocí ultrazvukových vln.
„Když stojíte blízko reproduktoru, tak můžete cítit tlak zvuku,“ popisují vědci. Od tohoto poznání je už jen krůček k objevení dalších principů.
Zvuk nadnáší díky dírám
Tlak zvuku dokáže předměty pohybovat – to není nic nového. Japonští vědci ve své práci odkazují na výzkumy z 60. let minulého století. Dovedl by však zvuk nejen vyvíjet tlak, ale také ve vzduchu předměty udržet? Výzkumníci přišli na to, že ano.
Sestrojili zařízení, které funguje na principu ultrazvukových vln. Ty jsou vysílané oproti dřívějším pokusům nikoli zespodu, ale ze čtyř bočních směrů.
Zvládnou ve vzduchu bez problémů udržet kuličky polystyrenu i malý ocelový šroubek, který se běžně používá ke spojování počítačových součástí.
„Jestliže dva reproduktory umístíme naproti sobě, tak ve zvukovém proudu mezi nimi vznikají oblasti, kde se zvuk dvojnásobně zesílí a tak zvaná hluchá místa, kde se zvuky vzájemně ničí.
A právě tato hluchá místa slouží jako miniaturní kapsy, které mohou menší předměty udržet ve vzduchu díky tlaku zvukové vlny,“ vysvětlují vědci.

Pomohla jim náhoda
Původní poslání vědeckého týmu bylo jiné. Sestavovali speciální display a při práci používali i ultrazvukové reproduktory. Náhodou pak zjistili, že při použití dvou takových reproduktorů proti sobě mohou udržet miniaturní součástky ve vzduchu.
Taková levitace však ještě není létání, „jen“ nadnášení. Je možné předměty rozpohybovat tak, aby nespadly? Postrčení je vyloučeno, to by se přerušil proud ultrazvukových vln. I pro to však v Tokijské univerzitě našli řešení.

Vznáší se i létá!
Levitujícími předměty lze údajně pohybovat prostřednictvím zesilování a zeslabování ultrazvukových vln z jednotlivých reproduktorů! Objev této ultrasonické levitace je zatím v plenkách a vynálezci pracují na jeho zdokonalení a praktickém využití.
„Zatím největší předmět, který jsme pomocí ultrasonické levitace ve vzduchu udrželi, byla kovová matka o průměru 6 mm,“ říkají japonští experti. Za výhodu považují právě možnost pohybu předmětu bez nutnosti dotyku.
Jak těžké věci se tímto způsobem jednou podaří přemisťovat, si zatím nikdo netroufne odhadnout. Technické magazíny se přou, zda japonští výzkumníci konečně odhalili možnosti pohybu ve vzduchu, o kterých ve svých dílech píšou autoři sci-fi. Budeme díky zvukovým vlnám jednou létat jen tak?