Představte si plachetnici, která se poklidně plaví po nekonečném oceánu, s plnými plachtami a nákladem, ale bez jediné duše na palubě. Žádné známky boje, žádné poškození, žádná záchranná loď v dohledu. Jen opuštěná loď a stopy po uspěchané večeři.
Takový je příběh brigantiny Marie Celeste, jedné z největších a nejvíce matoucích námořních záhad v historii. Co se stalo s její posádkou? Proč byla nalezena opuštěná a proč po ní nikdo nikdy nenašel stopy?
Ponořte se s námi do hlubin oceánského tajemství, které dodnes nedá spát generacím záhadologů.
prosince 1872 spatřila posádka britské lodi Dei Gratia ve středním Atlantiku plachetnici, která se zdála plout bez cíle a s podivnou dráhou.
Když se k ní přiblížili, zjistili, že jde o brigantinu Marie Celeste, americkou loď plující z New Yorku do Janova s nákladem průmyslového lihu. Avšak to, co následovalo, se stalo předmětem jedné z největších námořních záhad.
Loď byla nalezena zcela opuštěná, bez jediné známky po jejím kapitánovi Benjaminu Briggsovi, jeho ženě Sarah, jejich dvouleté dceři Sophii a sedmičlenné posádce. Nikdo z nich už nikdy nebyl spatřen.

První inspekce lodi odhalila podivné a rozporuplné detaily. Náklad lihu byl většinou netknutý, osobní věci posádky, včetně cenností, zůstaly na svých místech.
Jídlo bylo připraveno na sporáku v kuchyni, jako by posádka právě večeřela, a některé talíře stály na stole. To naznačovalo náhlý a uspěchaný odchod.
Chyběl pouze kapitánův sextant, chronometr a lodní člun, což vedlo k domněnce, že posádka opustila loď v panice a plánovala se vrátit, nebo hledala pomoc. Lodní deník byl nalezen, ale poslední zápis pocházel z 25. listopadu, tedy devět dní před nálezem.
Absence jasných stop po nehodě, boji nebo útoku dala vzniknout nespočtu teorií, z nichž žádná nedokázala plně vysvětlit všechny okolnosti:
Pirátský útok: Jedna z prvních a nejoblíbenějších teorií. Piráti by však pravděpodobně ukradli cennosti nebo náklad, což se nestalo. Navíc by na lodi byly známky boje.
Vzpoura posádky: Tato možnost byla také zvažována, ale chybí pro ni jakékoli důkazy. Posádka se zdála být spolehlivá a kapitán Briggs byl respektovanou osobou. Kdyby došlo ke vzpouře, těžko by nechali cennosti na místě.
Náhlá mořská bouře nebo vlna: I když bouře mohla posádku vyplašit a donutit k evakuaci, Marie Celeste neutrpěla žádné vážné poškození. Pokud by je smetla vlna, sotva by posádka opustila loď spořádaně v záchranném člunu.
Výbuch lihových par: Nejvíce přijímaná vědecká teorie. Nákladem lodi byl průmyslový líh.
Hypotéza říká, že unikající alkoholové výpary z některých sudů mohly způsobit menší výbuch, který by nebyl dostatečně silný na to, aby loď poškodil, ale dostatečně hrozivý na to, aby posádka v panice opustila plavidlo, v obavě z mnohem silnější exploze.
Kapitán Briggs, jako zodpovědný velitel, by mohl nařídit evakuaci do člunu. Člun by byl přivázán k lodi, ale mohl se utrhnout nebo by se v člunu posádka dostala do problémů a zahynula na moři. Tato teorie vysvětluje absenci posádky i lodi bez poškození. Malé poškození v přední části lodi by mohlo odpovídat tomuto scénáři.
Setkání s jinou lodí: Posádka mohla být evakuována na jinou loď, která se pak potopila, nebo posádka této lodi zemřela z jiných důvodů. Pro tuto teorii však neexistují žádné důkazy.
Mořská monstra nebo paranormální jevy: Pro milovníky záhad je lákavá myšlenka, že za zmizením stojí nadpřirozené síly, mořské příšery nebo dokonce fenomén Bermudského trojúhelníku (ačkoliv Marie Celeste se ztratila daleko od něj).
Žádné důkazy však toto nepodporují.

Případ Marie Celeste inspiroval nespočet knih, filmů a teorií. Arthur Conan Doyle dokonce napsal povídku „J. Habakuk Jephson’s Statement“, která sice nebyla o Marii Celeste, ale zpopularizovala myšlenku „lodí duchů“.
Navzdory neustálému bádání a moderním analýzám záhada Marie Celeste zůstává nevyřešena. Nejpravděpodobnější scénář s výbuchem lihových par je sice logický, ale stále neexistují nezvratné důkazy, které by jej potvrdily.
Marie Celeste tak navždy zůstane symbolem záhadného opuštění a připomínkou, že oceán dokáže skrývat ta nejtemnější tajemství.