Starověké město Ur bylo jedním z nejdůležitějších sumerských měst. Jeho pozůstatky byly objeveny v oblasti dnešního jihovýchodního Iráku. Jednalo se o významné obchodní i vojenské centrum, které stálo u zrodu i u zániku sumerské civilizace. Na jeho unikátní 3D rekonstrukci se můžete podívat v přiloženém videu.
O starověkém Uru se píše i v Bibli v souvislosti s praotcem všech Izraelitů Abrahámem, který měl z tohoto města údajně pocházet. Zánik Uru je datován ke konci 3. nebo na počátek 2. tisíciletí př. n.
l., kdy Ur společně s ostatními sumerskými městy dobyli a vyplenili Elamité. Tento čin však neznamenal definitivní zničení města.
Ur je i v následujících letech připomínán např. ve starobabylonských památkách, avšak již jen jako malé provinční městečko, jehož význam postupně upadal.
Pozůstatky Uru objevil již roku 1625 italský cestovatel Pietro della Valle (1586-1652), který však ještě neměl tušení, jaký významný objev učinil. Do svého deníku si zapsal pouze nález blíže neurčených trosek neznámého starověkého města.
Archeologické práce na nalezišti započaly až mezi lety 1853-1854 a dosud neskončily. Největší dominantou města býval majestátní zikkurat, který sloužil k uctívání sumerského boha Nanna (symbolizujícího Měsíc).
Vědci nyní na základě archeologických nálezů stvořili 3D rekonstrukci Uru tak, jak mohlo město vypadat v době kolem roku 2300 př. n. l.
https://www.youtube.com/watch?v=nIP8OVm2KiY