Zoufalý egyptský faraon Sethon stojí v chrámu. Stěžuje si bohu, že jej vojáci nechtějí následovat do války. V mírových dobách s nimi totiž nenakládal dobře. Oni mu teď, když se k Egyptu blíží voje nepřátel, odepřeli poslušnost. Dočká se nakonec nezvyklé pomoci shůry?
CO FARAON NEČEKAL?
Faraon naříká tak intenzivně, až jej přemůže únava a on upadne do spánku. V něm k němu přistoupí bůh a uklidňuje jej, že on sám mu pošle pomocníky, kteří ho nepřátel zbaví. Tito pomocníci mají podobu obyčejných myší!
Zaplaví nepřátelských tábor a rozhryžou vojákům luky a šípy tak, že je Sethon lehce zažene jen s vojskem složeným z kramářů a řemeslníků.
Anekdotická historka dokládá dvě věci – obavy Egypťanů z šedých hlodavců (v zemi, která je proslulá jako obilnice starověkého světa, naprosto pochopitelné) a víru ve věštecké sny. Může však něco podobné fungovat?
TAJEMSTVÍ DÁVNÝCH VĚŠTÍREN
Ze starověku je známo několik věštíren (Oróp, Epidauros, Lebadeia), v nichž nevěští orákulum. Místo toho jsou zájemci o věštbu uváděni do spánku, patrně pomocí hypnózy a drog, a věštbu si sami vysní.
Někdy je taková snová terapie dokonce doporučována jako léčebná procedura. Výsledky jsou vynikající. A není divu. Uvedení do věšteckého spánku předchází řada rituálních úkonů, zahrnujících očistu těla, speciální dietu, nebo tělesné cvičení.
Zájemce o věštbu se tak uklidní a pozitivně naladí a následná autosugesce už udělá své. A kde zůstanou pochybnosti, tam poradí zkušený kněz, který si o svém „pacientovi“ zatím leccos zjistil.
Mohou však přesto existovat sny, v nichž nám jakési neznámé síly zjeví naši budoucnost?