Město Anuradhápura na Srí Lance vzniklo již 4. století př. n. l. jako centrum politického a náboženského života. Nachází se zde velké množství nejrůznějších buddhistických klášterů a dalších památek.
Dnešní Anurádhapura je moderním městem se starověkou částí, která leží severozápadně od centra. Její slávu připomínají některé zbytky monumentálních staveb.
Jen pro představu, například Bronzový palác, kdysi měl deset pater. Na každém patře bylo sto místností pro ubytování mnichů. Střecha byla bronzová a římsy byly zdobeny zlatem a drahokamy. Zachovalo se jen tisíc šest set granitových sloupů.
Ale i současným duchovním centrem města je prastará smokvoň nazývaná Sri Maha Bodhi, zkráceně strom Bó. Jde o stále živý, historicky doložený nejstarší strom na světě, dosahující stáří 2000 let.
Pochází jako odnož z památného stromu z Bodhgaya v Indii, pod kterým Buddha po dlouhých meditacích dosáhl svého osvícení.
Na Srí Lanku štěp z tohoto stromu dovezla princezna Sangamitta, dcera indického krále Ašóky a sestra prince Mahindy, který přinesl buddhistické učení do země.
Původní strom v Indii krátce potom uschl a tak se strom Bó stal nejvýznamnější památkou buddhistů na Srí Lance. Posvátný nejstarší strom světa stojí na vyvýšeném prostranství a je chráněn dvěma ploty, Ten vnitřní mřížový plot je zhotoven z ryzího zlata a smí ho otevřít jen představený kláštera.
Větve stromu jsou na některých místech podepřeny vysokými podpěrami, a ověšeny buddhistickými vlajkami s modrou, žlutou, červenou, bílou a oranžovou barvou. Dnes již kolem stromu vyrůstá řada odnoží, které jsou potom přesazovány i do ostatních prostorů parku. Ale spadlý list původního stromu je pro buddhisty vzácnou památkou.