Celá řada kulturních památek v italském Milánu se může pochlubit nejen svoji bohatou historií, ale ke každé se váže nějaký příběh, ve kterém se to hemží duchy.
Ať již jde o slavný dóm, operu La Scala, Palác Marino, Galerii Vittoria Emanuela II., nebo například Milánský hrad.
Hrad Castello Sforzesco byl postaven na starším základě v 15. století za vlády rodu Visconti.
Patří k nejhezčím italským hradům, dnes je sídlem řady muzeí (např. Muzeum antického umění, Muzeum nábytku, Umělecko-průmyslové muzeum, Muzeum hudebních nástrojů) obrazárny či knihovny. Součástí hradu je i rozsáhlý park.
Mimo jiných umělců se na vnitřní výzdobě zámku podílel i Leonardo da Vinci, který freskami vyzdobil síně vévody. Na rozdíl od většiny evropských hradů po jeho prostorách nebloudí bílá paní, ale naopak černá paní.
Pokud byste, především v hradním parku, někdy potkali ženu v černém závoji a kromě pocitu chladu ucítili i vůni fialek, je to právě ona. Její kroky neuslyšíte, neboť se pohybuje neslyšně.
Těžko říci, jak to s ní vypadá v současné době, ale především během 19. století bylo mnoha muži potvrzeno setkání s touto černou paní. Zřejmě to s nimi uměla, vyhlédla si vždy nějakou oběť, vylákala muže do záhadného domku, kde s ním strávila noc.
Ovšem nesměl se pokoušet ji z hlavy sundat černý závoj. V tom případě nastal šok, neboť namísto očekávané krásné tváře se objevila bílá lebka s prázdnými očními otvory.
Ale nejzajímavější bylo, že mnoho mužů, kteří se s černou paní potkali, se jako omámeni stále do prostor hradu vraceli v naději, že se s ní opět potkají.
Nakonec to dospělo tak daleko, že večer muselo město nechat hradní park hlídat strážníky. Těžko říci, zda duch černé paní má souvislost s vlnou inkvizice, kdy řada lidí byla mučena, odsouzena a popravena za údajné čarodějnictví.
Prvním byl muž, Gaspare Grassi, upálený na hranici v roce 1385. Skupina několika žen byla upálena za to, že údajně vyvolali velkou bouři atd. V roce 1641byla poslední upálenou obětí Anna Maria Pamoela i se svoji služebnou.
Ovšem příčiny obžalob, podle kterých byly čarodějnice odsouzeny, se již nedozvíme. Na příkaz Josefa II. byly všechny dokumenty, týkající se inkvizice spáleny. Ale jen na samotném hradě bloudí ještě celá řada dalších duchů.
V rozsáhlých prostorách Castello Sforzesco se pohybuje například duch zakladatele Ludovica Sforzu a také jeho manželky, nešťastné Beatrice d´Este, která zemřela ve věku 21 let při porodu mrtvého dítěte, nebo také duch údajné čarodějnice Isabelly z Lampugnana, upálené v roce 1519. A to je pouze záležitost jedné, i když rozsáhlé památky. Takových a stejně záhadných má Milano celou řadu.