Znáte Spiristomum ambiguum? Nejspíše ne, vězte však, že je to nejrychlejší známý organismus na zemi. A s takovým primátem je už tento jednobuněčný organismus hodný pozornosti.
A té mu vědci věnují dostatek – jeho výzkum může pomoci například v oblasti výroby mikrorobotů.
Zatímco gepard dokáže vyvinout rychlost až 96 kilometrů v hodině, a jestřáb se spustit k zemi rychlostí 400 kilometrů za hodinu, tento mikroorganismus se v přepočtu pohybuje ještě rychleji.
A je záhadou, jak takové rychlosti dosáhne bez jakýchkoliv svalů a bez narušení vlastní struktury. Právě takové vlastnosti by byly opravdu nadmíru užitečné při výrobě malých robotů. Robotičtí inženýři se od vynálezů matky přírody inspirují běžně.
Pomáhá jim to řešit zdánlivě neřešitelné otázky a problémy. Stejné je to i v případě Spiristomum ambiguum, které může být klíčovým článkem pro výrobu drobných robotů s velkou rychlostí a minimem potřebné energie.
Je zajímavé, že kdyby měl tento živočich v sobě látky, které se vyskytují ve svalech, nedokázal by se paradoxně tak rychle pohybovat. Ani to ale stále neodpovídá na otázku, co mu takovou rychlost naopak umožňuje. Organismus totiž dokáže totiž akcelerovat rychlostí 200 metrů za sekundu.