Je zajímavé, že u většiny dnes kolující konspiračních teorií, se vyskytuje americká výzvědná agentura CIA. Výjimkou není ani obchod s drogami, který prý z velké části sama organizuje.
Po roce 1980, během vlády Ronalda Reagana byly obchody CIA s kokainem dokonce i předmětem řady velkých mediálních kauz.
Poté, co se v médiích provalily styky CIA s drogovými kartely, musela Reaganova administrativa přiznat, že finance z pašování kokainu sloužily na financování nigerijských vzbouřenců, zvaných kontras.
Vyšetřovací komise však nenašla žádné důkazy, že by se kokain pašoval na území USA. Vše prý probíhalo v zahraničí. Od toho už byl jen krůček k tomu, aby se tématu ujali konspirátoři a rozvinuli teorii o tom, že celosvětový obchod s drogami řídí tajné služby.
HORKÁ TRASA Z AFGHÁNISTÁNU
Dalším důkazem pro tyto konspirační teorie byl skandál, ve kterém se provalilo, že Ahmed Wali Karzáí, bratr tehdy nově zvoleného prezidenta Afghánistánu, byl po dobu osmi let, do října 2009 na výplatní listině CIA. Bylo veřejným tajemstvím, že je hlavní osobou v pašování opia na Střední východ a do Evropy.
Zpravodajské služby USA prý využívaly peněz, plynoucích z obchodů s opiem k financování operací v některých částech Afghánistánu a rekrutování polovojenských sil.
JEDE V TOM CELÝ SVĚT?
Podobné propojení CIA s drogovými kartely prý bylo objeveno také v Mexiku, Laosu, Nikaragui, Panamě, Kolumbii a Venezuele. To všechno utvrdilo konspirátory v přesvědčení, že celosvětový obchod s drogami skutečně organizují tajné služby.
CIA v tom prý ale nejede sama. Stejně jsou prý zapojeny zpravodajské služby Velké Británie, MI5 a MI6, izraelský Mosad atd. Ve Velké Británii prý MI6 prala špinavé peníze z drog před Bank of England a Barclays Bank.
Za tyto peníze byly údajně nakupovány diamanty z horkých afrických zemí a ty prodávány zkorumpovaným rodinám, jako například Oppenheimerům.