Hora Radhošť bývá tradičně spojována s uctíváním pohanského boha Radegasta. Kdo sem ale přijde, často vůbec netuší, že je pod povrchem protkána hustou sítí chodeb, které podle pověstí ukrývají Radegastovu svatyni i s jeho zlatou sochou.
Že vnitřek Radhoště skrývá řadu podzemních prostor, o tom geologové nepochybují. Svědčí pro to různé otvory, jimž tu říká „ďůry“. Některé mohou být pozůstatkem hledání zlata na konci 19. století, jiné jsou přírodní.
Nejde ale o jeskyně a chodby vymleté vodou, tvoří je totiž rozsedliny v tvrdém pískovci. Skály jsou tu stále v pohybu, takže se některé pukliny postupně zvětšují a jiné naopak mizí.
Do podzemí, kde je ukrytá modla Radegasta a údajně i další poklady, mají vést tři vchody.
Jedním je jeskyně Volářka, nacházející se asi kilometr západně od vrcholu Radhoště, druhým je Cyrilka, mezi sedlem Pustevny a Radhoštěm, a třetí je pak Radochova studna u Skalíkovy louky. Její přesná poloha je však záhadou.
Jak uvádí Ivan Mackerle: „Dnes už nikdo neví, kde tato tzv. Radochova studna je. Lépe řečeno, kde byla, protože její ústí je zavaleno či zakryto a dávno zapomenuto.“ Právě tento vchod je podle Mackerleho nadějný.
Bohužel však existuje příliš málo záznamů a téměř žádná svědectví o tom, kde se nachází. Je studna klíčem k nesmírnému bohatství? V okolí se však možná nacházejí i jiné vstupy, o kterých prozatím nevíme.
Pokud by se ale jimi někdo dostal do spletitého podzemí, nalezl by bájný poklad?