Pastevec, který se stal králem. Bojovník, který zabil obra. Zakladatel Izraele. To je jen stručný popis Davida, kterého známe z Bible. Byl ale tento židovský král opravdu tím, za koho ho považujeme?
Zmínky o bájném králi Davidovi se vyskytovaly velmi dlouhou dobu pouze v Bibli. Proto archeologové pátrali po jeho existenci. A vyplatilo se.
V roce 1993 proběhly u města Dan v severním Izraeli vykopávky, kde badatelé nalezli kamennou stélu (popsaná pamětní deska z kamene), která pochází pravděpodobně z 9. století př. n. l., napsanou starou aramejštinou. A co na desce stojí?
Text vychvaluje vítězství syrského krále nad králem Izraele z „Domu Davidova“ (označení pro Davidovu královskou dynastii).
Našla se i zmínka o Goliášovi, konkrétně v roce 2005, kdy archeologové nalezli střepinu s pelištejským nápisem, jenž obsahuje jméno Goliáš.
ARMÁDA V ČELE S OBREM
Biblický příběh začíná v době, kdy se mělo utkat pelištejské a izraelské vojsko proti sobě, přičemž Pelištejci měli na své straně obávanou zbraň, obra Goliáše z Gatu.
Podle biblické 1. knihy Samuelovy se jednalo o bojovníka a zápasníka, který velmi rád vyzýval protivníky na souboj. A jak vypadal? Podle některých informací měřil přes dva metry, jiné zdroje uvádějí dokonce čtyři metry.
Nezodpovězenou otázkou stále zůstává, zda se jednalo opravdu o obra, nebo jen o člověka trpícího chorobným gigantismem. David se bojů zpočátku na rozdíl od svých tří bratrů vůbec nezúčastnil, přesto bitvu rozhodl. Jak?
Ještě před válkou se dostal do královského paláce díky své hře na citeru. Král Saul totiž trpěl depresemi a nic se mu nedařilo. Proto jeho sluhové poslali pro Davida, který ho rozveselil. Poté se vrátil zpátky ke svému stádu ovcí.
MALÝ KÁMEN ZABIJE VELKÉHO OBRA
Zpátky na bojiště se dostal, když ho otec poslal s jídlem pro své bratry. Když viděl, jak obr děsil všechny vojáky, rozhodl se mu postavit, a to se svým prakem a mošnou naplněnou pěti oblázky. Setkal se ale s velkým posměchem.
Přesto se obrovi postavil a vystřelil z praku tak prudce, že mu prorazil čelo. Goliáš na místě zemřel. Poté vzal David jeho meč a sťal mu hlavu. Po porážce Goliáše se David těšil velké slávě, na kterou král Saul velmi žárlil.
Navíc si David vzal Saulovu dceru, tudíž se mu otevřela i cestu na trůn. Tu si ale musel tvrdě vybojovat. V první řadě zemřel král Saul na bitevním poli, podle některých teorií v tom měl prsty právě David, když se domluvil s nepřátelskými Pelištejci.
Důkazem může být i často opakované tvrzení z Bible, která říká, že David neměl se smrtí Saula nic společného. Proč by ale obhajovala nevinného člověka? Pro některé je toto tvrzení nepřímým uznáním viny.