Pátrání po životních formách mimo naši planetu je jedna z nejvíce sledovaných součástí vesmírného bádání. I v naší sluneční soustavě je řada míst, kde by se mohly vyskytovat dosud nepoznané organismy. Patří mezi ně i měsíc Europa?
V květnu loňského roku se objevily nové informace o misi sondy Galileo americké NASA. Ta se v 90. letech vypravila k měsíci Europa, který obíhá kolem plynného obra Jupiteru.
A jak se zdá, podezření z dřívějších let, že se pod povrchem Europy nachází voda, dostává další rozměry.
Nové analýzy údajů totiž ukazují, že sonda při své cestě proletěla obřími vodními párami, které v gejzírech proudí z ledového povrchu a dosahují výšky skoro 200 kilometrů.
Revoluční objev okamžitě vystřelil Europu na vrchol pomyslného žebříčku míst ve Sluneční soustavě, kde by se mohl vyskytovat mimozemský život. „To je to nejzajímavější místo ve sluneční soustavě, kde bychom život mohli hledat.
Podobně vznikl organický život v moři i na Zemi,“ říká Michal Bursa (*1977) z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. O jaký život by ale mohlo jít?
CO ŽIJE V TEMNOTÁCH?
Podle vědců je i v tomto případě nejpravděpodobnější, že v obřím oceánu hluboko pod ledovou krustou Europy existují pouze ty nejjednodušší mikroorganismy. Někteří badatelé si však v tomto případě dovolují i odvážnější teorie.
Není totiž úplně jasné, jak oceán pod ledem tohoto měsíce vypadá a jak dlouho se klima v něm vyvíjí. Je tedy klidně možné, že hluboko v srdci Europy existují i pokročilejší formy života.
Opět to asi nebudou mimozemšťané jako ze sci-fi filmů, ale o nějaké vodní tvory by klidně jít mohlo. Tak či tak se to možná dozvíme už v následujících letech.
Pro NASA je totiž Europa jednou z priorit a odebrání vzorků z vody, která se dostala na povrch, by nemuselo být zas tak složité. Neměli bychom se ale bát toho, co číhá pod ledem, jak ukazuje třeba americký film Europa Report z roku 2013?