Překrásná, ale nesmírně nebezpečná pro mladé ženy. Tak by se dala jednoduše charakterizovat přes sedm set kilometrů dlouhá kanadská dálnice.
Ta vede přes sever Britské Kolumbie, kde spojuje město Prince Rupert na západní straně s městem Prince George na straně východní. Dálnice s číslem 16 byla dokončena v roce 1953, ale dnes již je známá pod označením „Dálnice slz“.
Příroda kolem je krásná, ale především pro místní obyvatelstvo je místem hrůzy. Jen mezi léty 1969 až 2011 zde bylo oficielně zavražděno a přitom zohaveno 21 mladých domorodých žen indiánského původu. Ale místní lidé jejich počet odhadují nad 50 obětí.
Domnívají se, že právě indiánský původ byl příčinou laxního přístupu policie v šetření případů. Až po vraždě jedné mladé bělošky se začalo s rozsáhlejším vyšetřováním.
Dokonce bylo několik podezřelých zadrženo. V roce 2010 byl například zatčen 20letý Cody Legebokoff, ale byl odsouzený jen za jednu vraždu, nebo v roce 2012 byl odsouzen na základě testů DNA sériový vrah Bobby Jack Fowler.
Ten však ve vězení zemřel. Navíc byla rozsáhlá dokumentace s podklady v roce 2015 ministerstvem dopravy skartována. Tak jediným viditelným opatřením bylo osazení dálnice varovnými tabulemi, s tvářemi některých obětí.
A tak desítky vražd zůstávají neobjasněné. Po dálnici neexistuje nějaká pravidelná autobusová doprava. Proto lidé za prací, do školy i zábavou musí cestovat individuálně autem, autostopem či na kole nebo pěšky.
Samozřejmé, že opuštěná, řídce osídlená krajina přitahuje řadu zločinných živlů. Oběťmi se výlučně stávají mladé dívky a ženy, jak ukazuje i část přehledu nalezených obětí. Nejmladší dívce bylo 12 let, když na kole jela nakoupit do města vzdáleného 20 km.
A tak i krásy přírody se někdy střetnou s odvrácenou tváří civilizace. „Dálnice slz“ je toho příkladem. Nyní jde především o to zabránit dalším vraždám, i když ty předchozí se již asi nikdy nepodaří objasnit.
Podle některých názorů je možné v okolí dálnice cítit negativní energii. Je důsledkem předchozích hrůz?