Světový oceán pokrývá 71 % povrchu naší planety, ale 95 % mořských hlubin zůstává člověkem neprozkoumáno. Nachází se snad na dně Baltského moře nové Stonehenge?
Švédský tým „Ocean X“ v čele s Peterem Lindbergem se profiluje jako skupina lovců pokladů.
Když se v červnu roku 2011 členové týmu potápěli v jižní části Botického zálivu mezi Švédskem a Finskem a prohledávali s pomocí přístrojů mořské dno, narazili na předmět, který podle jejich názoru nemohl být dílem přírody.
Jejich nepříliš kvalitní sonar zobrazil kruhový objekt o průměru asi 60 metrů a výšce 8 metrů s prvky, které připomínaly rampy, schodiště a další struktury. Domnívali se, že našli ztroskotané UFO.
Na místo se vrátili znovu v červnu následujícího roku, aby jej lépe prozkoumali. Jakmile se ale k útvaru přiblížili, veškerá technika přestala fungovat. Když jimi pořízené snímky obletěly svět, začaly se objevovat návrhy, oč by se mohlo jednat.
Jedni tvrdili, že jde o nový Stonehenge na dne moře, jiní v předmětu spatřovali Milenium Falcon, hvězdnou loď z filmové ságy Star Wars. Další pak potopenou ruskou loď, či dokonce nacistickou podmořskou základnu.
Tým Ocean X na místě rovněž odebral vzorky hornin, které odeslal na analýzu. Volker Bucher, docent geologie na univerzitě ve Stockholmu, je pečlivě prozkoumal a zjistil, že mezi nimi převládá žula, rula a pískovec, tedy nic neobvyklého.
Jeden ze vzorků byl sopečného původu, což profesor připsal tomu, že se do oblasti dostal v souvislosti s táním ledovců před mnoha tisíci lety. Většina dalších vědců, kteří se k objevu vyslovili, vyjádřila pochyby nad tím, že by mělo jít o „mimozemský objekt“. Naopak se shodli na tom, že s vysokou pravděpodobností půjde o dílo přírody.