Vynálezce tohoto údajně zázračného zařízení je Frank Sumption z Colorada. Už dříve jsme o tomto pánovi mohli slyšet třeba v souvislosti s EVP, ale málokdo tuší, že existuje ještě sofistikovanější a lepší zařízení, tedy podle Franka. O co se jedná a co je Frank box skutečně zač?
Toto zařízení má mnoho názvů. Ghost box, Sumption box, Telefonní budka s mrtvými, nebo jednoduše Frank box.
Za vynálezce se považuje již zmíněný Frank Sumption, který se v roce 2000 dostal do širšího podvědomí díky EVP (elektronickému nahrávání zvukových vln).
V té době se z tohoto zařízení stal fenomén a každý, včetně úplných neznalců, se rozhodl nahrávat duchy. V ten moment existovalo najednou mnoho nahrávek duchů-některé byly jednoznačně podvrh, u jiných se dodnes spekuluje nad jejich pravostí.
Ovšem podle Franka se jedná o zařízení, které má určité chyby, nepřesnosti a během svého přemýšlení nad tím, co by mohlo případnou komunikaci zlepšit, napadlo ho jednoduché zařízení, jak toho docílit.
Frank box je zjednodušené rozbité rádio a přišel na způsob této komunikace v roce 2002. Ke komunikaci dochází jednoduchým způsobem: neustále přelaďuje stanice.
Díky tomu, že rádio je poškozené, nelze se naladit na jakoukoliv stanici, čehož využívá k tomu, aby měnil různé frekvence o různých vlnových délkách.
Podle něho, a mnohých dalších lovců paranormálních jevů, s námi duchové mohou komunikovat prostřednictvím elektromagnetických vlnových délek, do kterých svou „řeč“ umí převést.
A my zase díky moderní technologii tyto zvuky ve vlnách umíme přeložit do zvuku, který jsme schopný rozeznat, slyšet a rozumět mu.
„Subjekty používají surový zvuk k vytváření svých hlasů,“ vysvětluje Sumption. Dodneška mnoho odborníků spekuluje, jak zařízení funguje a zda vůbec to, co slyšíme skutečně slyšíme, nebo to naše představivost dotváří.
Ta totiž velice často podle psychologů hraje velkou roli. A může tak dojít k očividnému zkreslení, protože člověk věřící v duchy může něco slyšet, zatímco člověk bez špetky víry nic neslyší.
Zařízení podle Franka mělo i tak mnoho chyb a mnoho let svého života věnoval tomu, aby ho zdokonalil. Jenže toho už se asi nedočkáme. V roce 2014 zemřel nečekaně ve svých 60 letech na infarkt a své know-how si vzal s sebou na druhý břeh.
Jediné, co kromě jeho zázračného telefonu zanechal je literární dílo, ve kterém se věnuje problematice EVP.
Nezbývá nám tak než čekat na někoho dalšího, kdo se jeho díla ujme a dovede to k dokonalosti. Tedy pokud je vůbec něco takového možné, aby telefon se záhrobím existoval.
Lovci záhad jsou přesvědčeni, že ano v budoucnu skutečně budeme moci mluvit s těmi, kteří nás navždy opustili. Je to příslib krásné budoucnosti či utopie?