V roce 2006 učiní dva němečtí archeologové převratný objev. V zatopené jeskyni blízko osady Tulum v Mexiku nacházejí 10 000 let starou kostru chlapce! Je pohřben s nohama ohnutýma na levou stranu a rukama rozloženýma podél těla. Žádná starověká kostra nebyla v takové pozici dosud objevena!
Letos koncem léta specialisté kosti z jeskyně konečně vyloví a začínají intenzivně bádat. Odhalí nám nález nové informace o prvních obyvatelích Ameriky?
Více než 3 roky zkoumají mexičtí specialisté pozůstatky, jejichž stáří určují na 10 000 let a zjišťují, že patřily malému chlapci. Kostra dostává jméno Young Hol Chan. Může se jednat o jednoho z prvních obyvatel amerického kontinentu?
Vědci podávají kladnou odpověď – jde údajně o jeden z nejstarších archeologických objevů v této oblasti! Poodhalí nám takový nález tajemství zdejších nejstarších obyvatel?
NĚCO JE JINAK
Badatele nejprve upoutá netradiční poloha, v níž je chlapec pohřben. Podle předních mexických antropologů to může ukazovat na speciální pohřební rituál, který byl nejspíše pro domorodce typický. Vědci však díky nálezu zjišťují i další zajímavé informace.
Dá se podle něj údajně odvodit tehdejší výška mořské hladiny. Ta měla být o zhruba 150 metrů nižší než dnes! Young Hol Chan prý může také napomoci k objasnění záhady migrace obyvatel.
Údajně prozatím podporuje teorii, že před více než 10 000 lety přicházely do těchto končin kmeny z Asie přes Beringovu úžinu. Co dalšího se ještě dozvíme? Archeologické práce pokračují a dodnes není ještě úplně vše prozkoumáno.
Neuvěřitelná zachovalost koster slibuje další překvapivá zjištění. Několik z nich je navíc nalezeno v přilehlých jeskyních. Mohou se zde ukrývat ještě jiné dosud neobjevené prehistorické poklady?
Michaela Vondrušková