30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Paranormální jevy
Ozvěny útoku na Dieppe: Britské turistky prý zaslechly zvuky bitvy, která se na pláži před lety odehrála
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 28.4.2020
5.8tis
Mrtví vojáci na pláži po nájezdu, foto: Wikimedia Commons
320
SDÍLENÍ
5.8tis
ZOBRAZENÍ

Dovolená na severním pobřeží Francie v blízkosti malebného přímořského městečka Dieppe zní jako příjemný odpočinek, který takřka nic nemůže narušit. Přesto se letní pobyt v tamním hotelu pro dvě ženy promění v děsivou zkušenost.

Ráno je totiž vzbudí nezaměnitelné zvuky válečné vřavy. Slyšely však bitvu, která se tu odehrála za 2. světové války.

Mrtví vojáci na pláži po nájezdu, foto: Wikimedia Commons Pláž po nájezdu, foto: Wikimedia Commons Náhrobky padlých Kanaďanů, foto: Wikimedia Commons Dieppe v současnosti, foto: Wikimedia Commons
Pláž po nájezdu, foto: Wikimedia Commons

Britská turistka Dorothy Nortonová sdílí pokoj ve druhém patře se svou mladou švagrovou Agnes, když časně ráno 4. srpna 1951 začnou otevřeným oknem do jejich ložnice pronikat podivné zvuky.

Je to právě Agnes, kdo po dvaceti minutách prolomí ticho. „Slyšíš ten hluk?“ ptá se. Obě ženy se tak ujišťují, že nejde o přelud. „Vzbudila jsem se, než se to ozvalo. Začalo to náhle a znělo to, jako kdyby nad mořem začínala bouřka.

Agnes mi řekla, že už ho taky poslouchá asi dvacet minut,“ vzpomíná Dorothy. Jenže když se do hluku zaposlouchají pořádně, začnou v něm rozpoznávat lidský křik a nářek. Že by snad v poklidném městečku došlo k nějaké hrozné tragédii?

Náhrobky padlých Kanaďanů, foto: Wikimedia Commons

DĚLA NAD MOŘEM

Ženy poté vyjdou na balkon, ale nevidí nic mimořádného. Zdá se, že hluk přichází od moře nebo z nedaleké pláže, ale žádný zdroj hluku není patrný. „Zvuky zesílily a zdálo se mi, že je to směs zbraní, dělostřelby, min, přistávajících letadel a mužského křiku,“ líčí Agnes.

Obě návštěvnice se shodují, že zvuk přichází ve vlnách, chvílemi je silnější, pak zase utichá. Před pátou hodinou vřava umlkne zcela, ale o 17 minut později, přesně v 5:07, se rozezní znovu. Že by snad městečko bylo skutečně pod útokem?

Zmatené turistky nahlédnou do průvodce a zjistí, že útok na Dieppe skutečně proběhl, ale už 19. srpna roku 1942 časně ráno. Tou dobou probíhá útok na Modrou pláž, přístav okupovaný vojsky třetí říše. Proti nim stojí kanadští a britští vojáci, jimž nad hlavami krouží čeští bitevní piloti.

Mnozí z nich se nedožijí dalšího rána. Zaslechly dvě Angličanky ozvěny minulosti?

Dieppe v současnosti, foto: Wikimedia Commons

SLAVNÝ NÁJEZD NA DIEPPE

Ženy později zjišťují, že toho dne neprobíhala žádná historická rekonstrukce bitvy a že průběh bitvy samotné odpovídá tomu, co slyšely. Když kanadské jednotky dosáhnou pláže, setkají se s odporem německých sil, jejich lodě se navíc tříští o vlnolam.

Mnoho mužů přijde během prvních okamžiků o život a pouze hrstka jich vyvázne bez zranění. Když to, co zbylo z vyloďovací posádky, dosáhne pláže, nastupuje druhá vlna vřavy a hodiny ukazují přesně 5:07 ráno.

Po návratu domů se turistky se svým zážitkem obracejí na Společnost pro parapsychologické výzkumy, která jejich případ záhy uzavírá s prohlášení, že „zážitek je třeba zařadit mezi zvláštní paranormální jevy“.

Šlo ale o přízraky dávné bitvy, nebo se snad ženy nějakým nedopatřením přenesly do minulosti?

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 373
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.7tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.9tis
Věříte na horoskopy a jste zákazníky kartářek, věštců a numerologů? Pak byste rozhodně měli vědět o pozoruhodném psychologickém fenoménu známém jako Forerův efekt.     Širší povědomí o tomto jevu by řadu nepoctivců z výše uvedených oborů mohlo velmi rychle připravit o práci a dychtivé klienty. Již v 50. letech minulého století totiž psychologové potvrdili […]
od Eva Soukupová 28.9.2022 1.7tis
Už po staletí se vypráví o bludičkách a tajemných světlech, která se objevují v lesích na jihu Čech a někdy jsou prý i životu nebezpečná. Podle pověstí svádějí pocestné a noční chodce z cesty, ti pak v lepším případě zabloudí, v tom horším zahynou v bažinách. Některá novodobá svědectví působí ještě zlověstněji. Co jsou záhadná […]
od Adriana Vojtíšková 27.9.2022 2.5tis
Na fotografie lze údajně zachytit ledacos. Zní až neuvěřitelně, že pouhý fotoaparát může zaznamenat i sféru nehmotnou. Co když to ale opravdu funguje?     Známým fenoménem jsou snímky, na nichž se mají zjevovat duchové. Existuje jich dokonce nepřeberné množství! Známým „duchařským“ snímkem je například fotografie bílé paní stojící uprostřed silnice v Quezon City na […]