Jezero The Morning Glory patří mezi největší taháky Yellowstoneského národního parku. Turisté chtějí na vlastní oči spatřit jeho unikátní fantastické barvy, které propůjčují malému jezírku čarovný vzhled. Odkud se ale vlastně vzaly?
Tyrkysově modré kolo středu jezera The Morning Glory, v němž se zrcadlí nebesa, přechází do smaragdově zeleného kruhu. Ten se rychle mění v jasně žlutý a mizí do ztracena v oranžových tónech.
Jezírko napájené horkým přírodním pramenem se však vždy nepyšnilo tak unikátními barvami. Ještě před několika desetiletími byla jeho voda jen sytě modrá. V čem tkví tajemství současných barev obdivovaného jezírka? Vysvětlení je prozaické.
Za všechno vlastně může člověk. Již po desetiletí totiž návštěvníci parku házejí do jezírka mince pro štěstí, stejně, jako se to u nás dělá například s kašnami.
Různé chemikálie a bakterie uvolňované v horkém pramenu z kovových mincí pak reagují s přírodními sloučeninami ve vodě. Bakteriím se v podmínkách, jež jim The Morning Glory poskytuje, daří.
Navíc se postupně propracovaly z hloubek jezírka, v nichž se mince soustřeďují, až nahoru na hladinu, kde pak tvoří barevné lemování. Právě bakterie mají na barvy jezera významný vliv. Jsou však závislé na stálosti prostředí. A ta je narušená!
Již dnešní zabarvení jezera, ačkoliv je tolik obdivováno, je vlastně výsledkem nuceného ochlazování vody.
SLÁVA VYHASÍNÁ
V současné době se teplota vody v jezírku The Morning Glory stále snižuje. To již v minulosti vedlo k jeho změně z oslňujícího modrého oka na dnešní duhové. Teď však hrozí i blednutí jeho nynějších vzácných barev.
Kromě mincí do něj totiž lidé začali odhazovat i plechovky a plastové obaly. Ty ucpávají přirozené průchody tepla na dně jezera. Voda potom nemůže být dostatečně ohřívána a teplomilné bakterie, které jsou původci barevné krásy, hynou. Dospěje situace až k úplnému zničení této yellowstonské perly?
Jitka Krulcová