Skip to content

Co viděly sondy na Venuši?

Sonda Veněra 13 po přistání na Venuši pořídila několik snímků povrchu planety, než se nadobro odmlčela. Fotografie dodnes poutají pozornost mnoha badatelů, neboť se na nich objevují objekty, které se v průběhu sběru dat mění, mizejí nebo se naopak objevují

Je 1. března 1982 a na povrch Venuše dosedá přistávací modul sovětské sondy Veněra 13, aby po dobu 127 minut sbíral data z povrchu planety. Pořizuje také několik fotografií, které se o třicet let později dostávají do rukou ruského vědce jménem Leonida Xanfomalitiho z Institutu kosmického výzkumu Ruské akademie věd.

Ten později zveřejňuje článek, v němž odhaluje pro některé kolegy jen těžko stravitelnou teorii. Podle Xanfomalitiho jsou na fotkách živí tvorové! Nejde přitom o nějaké drobečky. Obyvatelé Venuše mají být velcí od 10 do 50 centimetrů.

„Je zřejmé, že zachycené objekty vykazují přinejmenším zčásti vlastnosti živých bytostí,“ tvrdí opatrně ruský vědec. Jak k takovému závěru mohl někdo po třicet letech od přistání sondy dojít? Jednoduše si povšiml objektů, které se na jednotlivých fotografiích mění, mizejí nebo se naopak náhle objevují.

Jedním z domnělých živých tvorů na Venuši má být jakýsi štíru podobný obrys. Ten se na fotografii objevuje v 90. minutě od přistání a o 26 minut později už na snímku chybí. Viditelná je pouze stopa v zemi, kterou zanechal.

Snímek povrchu Venuše pořízený Veněrou 13, foto ESA
JSOU TO ŽIVÉ BYTOSTI?

Co se vlastně na naší sousední planetě odehrálo? Xanfomaliti to vidí jednoduše. Hluk přistávající sondy zřejmě vyplašil živé tvory na planetě, ale někteří nestihli prchnout včas a zavál je prach nebo půda.

Později se ale dokázali vyhrabat zpět na povrch. To je prý důvod, proč se podivné objekty na snímcích objevují až po nějaké době a pak zase mizí. Mezi dalšími útvary, nad nimiž se Xanfomaliti pozastavuje, je pohybující se černá skvrna a disk, který mění tvar.

„Štír“ je nicméně považován za nejvíce vzrušující objev. Zatímco Leonid Xanfomaliti je přesvědčen, že snímky jsou důkazem života na Venuši, ze strany většiny svých kolegů musí čelit silné kritice. Podle oponentů je totiž existence života na druhé planetě sluneční soustavy naprosto nemyslitelná.

Panují zde extrémní teploty, průměrný teplota se pohybuje kolem 460°C a ani speciálně konstruované pozemské sondy nedokáží na Venuši přežít déle než několik hodin.Její nedýchatelná atmosféra je zmítána prudkými větry a nasycena jedy.

Co tedy byly ony útvary na fotkách?

Sonda Veněra 13, foto Daily Mail
POCHYBNOSTI OPONENTŮ

Přes hustou atmosféru na povrch dopadá jen malé množství světla, za to není nouze o nebezpečné kyseliny v ovzduší. Nehostinnější místo bychom asi hledali těžko. Američtí odborníci jsou toho názoru, že podivný disk je jen krytem kamery, který upadl při přistání.

Zdánlivý pohyb předmětů považují za optickou iluzi a cokoliv dalšího jsou jen kazy, které vznikly při kopírování fotek. Poukazují také na fakt, že žádná z dalších sond disponující mnohem vyspělejšími přístroji, žádné známky života nenašla.

Na stranu Xanfomalitiho se postavil jeho kolega z Ruské akademie věd Alexandr Bazilevskij, který prohlásil: „V první řadě bych chtěl připomenout, že Leonid Vasiljevič Ksanfomaliti je seriózní vědec, který vyvíjel techniku určenou pro mise Veněra a napsal několik knih o planetologii.

“ Chtěl by snad uznávaný vědec riskovat svou pověst pro něco nereálného? Bazilevskij také připomněl nedávný nález organismů na dně Tichého oceánu, které jsou schopny přežít obrovský tlak vody. Za polárním kruhem zase byly nalezeny mikroorganismy schopné žít v extrémních teplotách bez slunečního záření.

Znamená to, že i v podmínkách pro nás smrtících by mohl vzniknout život a vyvíjet se?

Vůbec první záběry povrchu Venuše, foto ESA
TAJEMNÁ ATMOSFÉRA

Někteří vědci život na Venuši zcela nezatracují. V poslední letech někteří zastávají názor, že jistá forma života by mohla existovat vysoko v atmosféře planety. Několik desítek kilometrů nad jejím povrchem jsou totiž teploty a tlak už mnohem přívětivější.

Navíc byla v atmosféře prokázána společná přítomnost plynů sulfanu a oxidu siřičitého a nízké množství oxidu uhelnatého, což je velmi neobvyklé. Američtí vědci Dirk Schulze-Makuch a Louis Irwin se domnívají, že tento jev může vyvolávat dosud neobjevený chemický činitel.

Například živé organismy. To ale není jediná záhady v atmosféře Venuše. Sonda Venus Express, která v současnosti kolem planety obíhá, začala nedávno monitorovat obrovský vír mračen nad jižním pólem. Vědce překvapil tím, že minimálně jednou za den změní tvar.

Vír způsobují silné větry, které se pohybují rychlostí až 400 km/h. Co přesně se nad jižním pólem Venuše děje však pro vědce zůstává záhadou a odpovědi leží za neproniknutelnými oblaky.

Údajný štír z Venuše, foto Sci-News.com

Eva Soukupová

Foto: NASA, ESA, Daily Mail, Sci-News.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky ufo Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Až u 40 % lidí probíhá fibrilace síní bez příznaků
21stoleti.cz

Až u 40 % lidí probíhá fibrilace...

Fibrilace síní neboli česky míhání síní patří v současné...
Rizoto s medovou dýní
nasehvezdy.cz

Rizoto s medovou dýní

Nádech medu a zázvoru udělá z rizota...
Setkání Jiřího z Poděbrad a Matyáše Korvína skončilo rvačkou šašků
epochaplus.cz

Setkání Jiřího z Poděbrad a...

„Potom v tom čase zjevil se nám bratr Paleček a my s...
11 největších divadelních budov světa: Kde zhlédne nevšední umělecký zážitek nejvíce diváků za večer?
epochalnisvet.cz

11 největších divadelních budov světa:...

Divadelní představení se těšila velké...
Interiér s dekorem kamene
rezidenceonline.cz

Interiér s dekorem kamene

Návrat k tradicím, přírodě a touha po příjemně...
Když se lámou kosti
epochaplus.cz

Když se lámou kosti

Mírný pád, lehký náraz nebo pouhé kýchnutí....
Detailní pohled na značku Bohematic
iluxus.cz

Detailní pohled na značku...

Nejmladší česká značka na trhu s hodinkami...
V mládí zažila Milena Dvorská opravdovou pohádku, ve stáří pak smutek nad vztahem s dcerou!
nasehvezdy.cz

V mládí zažila Milena Dvorská...

Díky jednomu setkání se Milena Dvorská (+71)...
Čtyři vodopády Černé Desné
epochanacestach.cz

Čtyři vodopády Černé Desné

Červená turistická trasa...
Zámek Hrubá Skála: Po stopách Bajaji
epochanacestach.cz

Zámek Hrubá Skála: Po...

Zámek, ležící nedaleko...
Brána do vesmíru otevřena
21stoleti.cz

Brána do vesmíru otevřena

Co jsou exoplanety, jak můžeme zkonstruovat a...
Příběh tuby: Proč už nejsou v módě?
epochalnisvet.cz

Příběh tuby: Proč už nejsou v...

V 19. století to malíři nemají jednoduché....