Ve starých pověstech, bájích či pohádkách po celém světě, se vyskytuje zvláštní rasa. A to obři. S ostatními pozemšťany žili někdy v míru, ale i v konfliktech. Existovali, kde všude žili a jak skončili? To je řada otázek i pro současné vědce.
Ostatně i v Odyssei se Homér zmiňuje o obrech jako o velkých a divokých bytostech. Měl jim vládnout Eurimedon, který žil na ostrově Thrinacia. Ale nakonec je měl zničit právě sám Eurimedon, protože se obři stali drzými vůči bohům.
NĚKTERÉ DŮKAZY
Již samotný fakt, že v dávných dobách, bez možnosti vzájemné komunikace, jsou u různých národů obři vzpomínáni jako jejich předchůdci, je sám o sobě zajímavý. Obři se vyskytují v kulturách Mayů, Aztéků, Inků, Řeků, Germánů či Indů.
Ale existují i některé důkazy, které není možno jen tak odsunout do říše bájí.
OTISKY CHODIDEL
Především se po celém světě našly zkamenělé otisky šlépějí, které se vymykají realitě tehdejší populace.
Tak například byl velký otisk nohy nalezen ve skále v Africe a to u hranic Svazijska a Jižní Afriky v provincii Mpumalanga. Podle místních legend mohl patřit bájnému obru Goliáši.
Nebo v Číně, u osady Pching-jen, zase byl nalezen otisk nohy, který se vyznačoval obřími rozměry. Na délku měla šlápota 53 centimetrů, na šířku 20 centimetrů, hluboká 3 centimetry.
Také v roce 1912 Stoeffel Coetzee objevil 128 centimetrů dlouhou a 60 centimetrů širokou stopu, nebo v roce 2012 Michael Tellinger nahrál video se stopou v kameni v Jihoafrické republice.
Nebo v roce 1987 objevil archeolog Jerry McDonald velkou stopu v Novém Mexiku, starou několik milionů let. Stopy v kameni mohly vzniknout tak, že chodidla byla otištěna v lávovém popelu, který později zkameněl.
KOSTRY OBRŮ
V Mexiku, u okrsku Romita, objevil v roce 1995 vědec Tito Serrano sedm koster pohřbených podle způsobu tehdejších obyvatel.
Zvláštností byly i jejich lebky. Jejich tvar je protáhlý, připomínající žárovku a veliké oční důlky. Stejně tak jsou zvláštní jejich velká chodidla. Kostry jsou údajně uloženy v Institutu pro antropologii a historii v Guanajuatu.
Zajímavý je také nález obrovské stehenní kosti v Egyptě. Na srovnávacím obrázku je názorně ukázáno, jak asi vysoká by mohla být postava obra vedle naší populace.
Ostatně i v této souvislosti uváděné hypotézy vysvětlují, jak by za pomoci obrů mohly být postaveny egyptské pyramidy.
Údajně také španělští dobyvatelé se ve střední Americe přímo s těmito obry střetli. Je o tom zmínka i vyobrazení ve Vatikánském kodexu A, kde je italský překlad starověkého rukopisu z dob španělských dobyvačných výprav.
Otázka obrů na naší planetě zřejmě ještě není definitivně rozřešena. Kdoví, co se ještě všechno skrývá pod povrchem naší země.