Lidstvo dodnes stojí před záhadou, která přetrvává miliardy let. Ani v současnosti neexistuje definitivní odpověď na odvěkou otázku, jak vznikly světové oceány. Možná se molekuly vody vyskytují už v samotném materiálu, z něhož je vytvořena planeta. První oceány tak prý mohly vzniknout díky srážkám s jinými vesmírnými tělesy.
„Vlivem kolizí s dalšími nebeskými tělesy zřejmě vznikaly první oceány, ale nebyly zdaleka stabilní – dnešní odhady vedou k závěru, že se nejspíš několikrát vypařily a znovu utvořily,“ uvádí český spisovatel Ing. Pavel Houser (*1972).
Co se však děje v období, kdy voda ze zemského povrchu mizí? Pokud se oceány ztrácí, tak není vyloučeno, že se tato situace může zopakovat! „Mimo dobu kolizí se mohlo také docela dobře stát, že Země několikrát promrzla.
Někdy se předpokládá, že pokud by Země jednou zmrzla, díky zvýšené odrazivosti by již nikdy nemohla rozmrznout,“ upozorňuje. Ovšem pokud někdy voda zemského povrchu úplně zmizela, jak se pak vrátila zpět? Ani na to nemáme jasnou odpověď, pouze hypotézy.
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.