Franz Schubert (1797–1828), rakouský romantický skladatel, z jehož pera vznikají jedny z největších klenotů klasické hudby, neupadl v zapomnění ani v moderní době.
Jeho slavná díla, jako například hudba k opeře Rosamunde, píseň Ave Maria, nebo klavírní sonáty, mu získají přezdívku „nejpoetičtější ze všech hudebníků“. Napomáhá k tomu i jedna záhada, která s ním souvisí…
Měkké citlivé tóny, jež jsou střídány dramatickým napětím, se spojují v expresivní melodie, plné tklivého romantismu a emocí. Širokou škálu posluchačů mají dodnes. Ještě jedna skladba však mezi ostatními vyniká. I hudební laik zná její jméno:
Nedokončená symfonie. Schubert ji skládá od roku 1822, má před sebou tedy ještě 6 let života. Velkolepé dílo, jež stále tak často zní koncertními sály, ale nikdy nedopíše! Jeho počínání zůstává pro odborníky hudebního světa záhadou. Proč symfonii nikdy nedokončil?
POCHYY A NEUZNÁNÍ
Možných důvodů, proč Schubert již dál nepokračuje v práci na své 8. symfonii, je několik. Jako první vysvětlení badatelé předkládají tezi, že tehdy ještě neznámý skladatel se netěšil oblibě u vydavatelů.
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.