Skip to content

Hudební génius Sibelius a jeho ztracené vrcholné dílo

Finský hudební génius dnes patří mezi nejvýznamnější severské skladatele romantických skladeb. Jean Sibelius (1865–1957), pocházející z Finska, přináší mezi vrcholná díla na 250 skladeb. Objevují se mezi nimi klavírní kompozice, písně, doprovody k činoherním představením a také 7 symfonií.

Mladý Jean Sibelius. Foto: francemusique.fr

Již za svého života je proslulým skladatelem, často cestuje po světě, kde se stará o správné provedení svých skladeb. Jeho sláva ho předchází. K 85. narozeninám mu přijíždí popřát finský prezident, a k 90.

jubileu obdrží dar dokonce i od tehdejšího britského premiéra Winstona Churchilla (1874–1965). Jenže v roce 1926 přestává Sibelius náhle a bez vysvětlení tvořit (přitom umírá až v roce 1957!). Tím zamotá hlavy svým současníkům, ale i dnešním muzikologům.

Sibelius v ponurém rozpoložení. Foto: musicfinland.com
SKLÁDÁ, ALE NIC NEVYDÁ

Jean Sibelius napíše 7. symfonii, která se stane jedním z pilířů jeho tvorby. Slavné dílo je však zároveň posledním velkým počinem, jenž se zrodil z jeho pera. Po něm totiž následuje jen jedna symfonická báseň a přislíbení 8.

symfonie, jež se má hrát v roce 1933 v Londýně (dokonce je o tom již spravena i veřejnost). Jenže toto dílo zřejmě nikdy světlo světa nespatří. Přestože na Sibelia tlačí vydavatelé, dirigenti, novináři i přátelé, skladatel se odpovědi vyhýbá.

Na začátku 30. let si kupuje kvanta notového papíru a píše své manželce, že nová symfonie se rodí. Jenže jí nikdy nevydá! Badatelé tomuto náhlému zkratu nerozumí. Skladatel byl sice znám svou skepsí k vlastním výtvorům, že by ho však zastavila právě před dokončením slíbeného díla?

Dalším vysvětlením je Sibeliův alkoholismus. Objevují se názory, že skladbu spálil v kamnech. Ovšem je tu i další možnost. Skladatel je členem tajného spolku svobodných zednářů, pro jejich rituály skládá hudbu.

Mohla skončit vrcholná 8. symfonie právě zde? Existuje někde její záznam?

Michaela Vondrušková

Foto: classicalmpr.org, francemusique.fr, musicfinland.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články