Bass-straitský trojúhelník. Moře oddělující australský stát Victoria od ostrova Tasmánie a některé přilehlé přímořské oblasti.
Stovky kilometrů velká oblast, ve které už po celá staletí dochází k jevům, které se nápadně podobají událostem v mnohem slavnějších Bermudách.
Prvním zaznamenaným incidentem je zmizení britské lodi Eliza na konci 18. století. V roce 1858 pak dochází ke zmizení tehdy známé britské plachetnice HMS Sappho.
Oficiálně se má za to, že Sappho potopila prudká vichřice, jenže s přibývajícími incidenty v oblasti se pohled mnoha lidí na tuto katastrofu mění.
První skutečně podivná událost, ke které existuje více informací, se odehrává v roce 1920. 21. srpna toho roku vyráží na svou poslední plavbu z jihoaustralského Newcastlu třístěžňový škuner SS Amelia J. Loď s dvanácti členy posádky na palubě veze náklad uhlí a míří do tasmánského Hobartu. Nikdy tam ale nedopluje.
MIZÍ I PRŮZKUMNÉ LETADLO
Zpočátku nikdo nepředpokládá problémy. Loď je naposledy spatřena mimo přístav posádkou SS Melbourne dne 5. září 1920. O 14 dní později už je ale jasné, že se něco stalo. „Začalo se s průzkumem kolem ostrovů Furneaux, kde loď nejspíše zmizela.
Šlo v té době o vůbec největší pátrací akci v Austrálii. První, kde bylo využito i letadel,“ uvádí přispěvovatel historického online archivu Avoch Andy Hickie. Jeden z dvouplošníků, které pátrání prováděly, však vzápětí také mizí.
Údajně je naposledy spatřen ve chvíli, kdy letí do zvláštního hustého mraku. Navzdory velké snaze se nedaří najít ani loď, ani letadlo. Mnoho lidí začíná spekulovat, že se v oblasti děje něco podivného.
Někteří lidé tam v době zmizení lodi prý spatřili zvláštní světla pohybující se po obloze. Je snad Bassův průliv místem, kde se prohání mimozemské UFO?