Soustavou tajemných kolejí vyrytých v prehistorické době do tvrdého vápence se pyšní především ostrov Malta. Záhadný kolejový systém lze však spatřit i ve východním Středomoří na Kypru. Navíc, tamní koleje pokračují ze souše do moře!
Tajemství poloostrova Karpas
Koleje jsou vyryty do vápencového podkladu panenských pláží poloostrova Karpas na Severním Kypru (Severokyperská turecká republika). Tento region má složitou a bolestnou novodobou historii: po obsazení části ostrova tureckou armádou v roce 1974.
Severokyperskou tureckou republiku uznalo mezinárodně pouze Turecko. Ve většině případů se diplomatickým eufemismem hovoří o Severním Kypru, který zahrnuje přibližně třetinu ostrova. Jeho jih tvoří Kyperská republika, členská země EU.
Mezinárodní izolace stále do jisté míry redukuje turistický ruch v severní části ostrova Kypr. Systém zdejších kamenných kolejí tak zatím uniká větší pozornosti badatelů.
„Mořské nádraží“
Vzhledem k dlouhé historii ostrova, souměřitelné s již zmíněnou Maltou, lze i v případě kamenných kolejí na poloostrově Karpas uvažovat o tom, že mohly být využívány na transport například lodí k mořskému pobřeží na primitivních saních či vozech.
Koleje mohly být využity i jako „mořské nádraží“ pro nakládku dávných plavidel. Tektonické pohyby mořského dna pak způsobily, že se některé části kolejí ocitly pod hladinou.
Přítomnost člověka na ostrově Kypr se datuje již do období 10 000 let před naším letopočtem. Nelze se tak divit badatelům, kteří kamenné koleje ve Středomoří dávají do souvislosti s bájnou Atlantidou, která měla být zničena v roce 9600 před naším letopočtem. Na časové přímce Atlantida do kyperských kolejí dobře „zapadá“!