DARPA. Tak zní název jedné z nejkontroverznějších organizací, které kdy zřídila americká administrativa. A je to právě tato tajuplná agentura, kdo měl na starost podobně kontroverzní projekt LifeLog. O co v něm šlo?
Ačkoliv se o této iniciativě začíná mluvit až v roce 2003, její kořeny jsou s největší pravděpodobností ještě o dva roky starší. Vše začíná u experimentu amerického IT konzultanta Gordona Bella.
Ten od roku 2001 dobrovolně zaznamenává veškeré aspekty svého života – Vše co zažil, viděl, četl nebo slyšel.
„DARPA v tomto komplexním záznamu o životě člověka spatřila vojenskou hodnotu a na konci roku 2002 začala usilovat o vývoj nové a sofistikovanější umělé inteligence,“ uvádí americký publicista David Axe s tím, že pro fungování této UI bylo potřeba obrovské množství dat podobných těm, které o sobě shromáždil Bell.
A právě v té chvíli se rodí nápad na realizaci projektu LifeLog. Jak přesně má fungovat a dočká se nakonec své realizace?
TRVÁ DODNES?
Myšlenka je v zásadě jednoduchá: Vytvořit trvalou elektronickou databázi, která by obsahovala veškeré informace o všech lidech na planetě. Úkol si pod hlavičkou DARPA bere americký výzkumník Douglas Gage.
„Výzkumná komunita byla zpočátku nadšená,“ říká později v jednom rozhovoru. Jenže záhy se ukazuje, že projekt obnáší komplexní špehování obyvatel. Systém má sbírat záběry z kamer, biomedicínské údaje z lékařských systémů i obsáhlá data ze satelitů.
Někteří zodpovědní lidé začínají v obavách z názoru veřejnosti couvat a v únoru 2004 jde projekt definitivně k ledu. Nebo ne? Oficiální vysvětlení zrušení iniciativy bylo „změna priorit.“ Pro řadu lidí je to však jen zástěrka.
Mnozí konspirátoři věří, že LifeLog nebyl zrušen, pouze přešel do stavu utajení a v něm funguje dodnes. Opravdu DARPA stále pracuje na vývoji UI s pomocí dat o všech lidech na planetě?