Žít věčně – kdo by to nechtěl? Člověk by pak měl jistotu, že až odejde do důchodu (pokud se toho ožije), bude mít pořád dost času na všechny ty super plány, které neustále odkládá na „potom“ a „jednou“. Teď se zdá, že pilulka věčného mládí je na dosah.
Takovou alespoň vyvíjí americká armáda pro členy zvláštních jednotek. Pilulka „opravdu dokáže, pokud zabere, oddálit stárnutí a zabránit nástupu zranění – což je skvělé a zcela to mění pravidla hry,“ říká Lisa Sandersová. šéfka oddělení vědy a technologie zvláštních jednotek.
Místo nesmrtelnosti smrt
Honba za nesmrtelností a věčným mládím je stará jako lidstvo samo. Už čínský císař Čchin Š‘-chuang-ti, žijící ve 3. století př. n.
l., se tak bojí smrti, že vyšle svého alchymistu Sü Fu hledat bájnou horu Pcheng-laj, kde podle prý žijí nesmrtelní lidé.
Sü Fu se nikdy nevrátí, prý se místo toho zabydlí v Japonsku. Sám Š‘-chuang-ti se pak musí svěřit do rukou všelijakých alchymistů, kteří mu připraví, co tvrdí že jsou pilulky věčného mládí. Ve skutečnosti je v pilulkách olovo a císař se jím otráví. Tomu se říká ironie.
Pilulka pro všechny
Americká armáda raději sází na výzkumem podpořenou vědu. Klíčovým je v tomto případě koenzym se zkratku NAD (neboli Nikotinamidadenindinukleotid).
„Jde nám o to vylepšit připravenost našich jednotek tak, že zlepšíme výkonnost, která se s věkem snižuje,“ tvrdí velitel Tim Hawkins.
Důležité je, aby si i stárnoucí vojáci udrželi rychlé reflexy jako za mlada. Vojáci ale nebudou jediní vyvolení, kteří si budou moci prodloužit mládí – pilulka totiž bude k dostání i pro širokou veřejnost.
Člověk si ale musí dobře promyslet, jestli do toho půjde. Věčný život sice zní fajn, ale člověk pak bude muset žít hodně, hodně, hodně, hodně, hodně, hodně, ale opravdu hodně dlouho.