21. května 1953: Pád neznámého objektu u letiště Kingman v Arizoně doprovází spekulace o zřícení mimozemské lodi.
Domů     Záhady historie
Nejtemnější kapitola v dějinách města Pirny
Mirek Brát
od Mirek Brát 23.7.2021
4.7tis
Pirna je město s dlouhou historií, která se zapsala i do zdejší architektury.
402
SDÍLENÍ
4.7tis
ZOBRAZENÍ

Představte si zámek fungující jako lékařské zařízení. Trpělivé tváře sestřiček. Pacienty, kteří k nim s důvěrou vzhlížejí. Představte si takový zámek a přidejte do jeho sklepení plynové komory, lékaře v roli katů a kremační pece.

Zřízence, co v noci tajně sypou popel obětí na okolní svahy. Představte si tohle všechno a máte před sebou nejtemnější kapitolu v dějinách saského města Pirny.

Letecký pohled na město Pirna před druhou světovou válkou (reprofoto z panelu z veřejné prezentace na zámku Sonnenstein, Pirna). Jedna z budov Sonnensteinu při pohledu z historického náměstí města Pirny. Jedna z prezentací v Pirně připomíná i tragický osud dětí z nacisty vypálených Lidic. Budovy areálu Sonnenstein mají i nyní uniformní nemocniční vzhled.   
 
Pirna je město s dlouhou historií, která se zapsala i do zdejší architektury.  Nemocniční budovy ve 30. letech 20. století. Brzy bude v jejich sklepeních vybudována tajná plynová komora. (reprofoto z panelu z veřejné prezentace na zámku Sonnenstein, Pirna).

Několik desítek metrů nad německým městem Pirna se rozkládá rozlehlý areál zámku Sonnenstein. Jako strážní hrad se připomíná již v roce 1269. Pro turisty je to nyní zastavení na jejich putování po takzvaném Českosaském Švýcarsku.

K českým hranicím to není daleko a hrad nad Pirnou již v dávných časech střežil linii, která vedla mezi Českým královstvím a Míšenským markrabstvím. V 18. století se Sonnenstein změnil na kasárna saského vojska.

Jedna z budov Sonnensteinu při pohledu z historického náměstí města Pirny.

V roce 1811 se zámek profiluje jako první Německý léčebný ústav pro duševně choré. Se stejným zaměřením vstupuje zámecký areál i do 20. století. Nástup fašizmu v Německu však pro Sonnenstein chystá děsivou a zvrácenou úlohu.

Budovy areálu Sonnenstein mají i nyní uniformní nemocniční vzhled.

Krycí název Aktion T4

V rámci tajného programu eutanazie s krycí názvem Aktion T4 bylo na zámku Sonnenstein usmrceno na 15 000 mužů, žen i dětí. Nacistický režim rozhodl, že jsou pro společnost čisté árijské rasy přítěží a nehodní života:

mentálně postižení či retardovaní, pacienti s psychiatrickou diagnózou. Stalo se tak v období let 1940-41.

Nemocniční budovy ve 30. letech 20. století. Brzy bude v jejich sklepeních vybudována tajná plynová komora. (reprofoto z panelu z veřejné prezentace na zámku Sonnenstein, Pirna).

Oběti akce zaměřené na rasovou čistotu zemřely v tajné plynové komoře ve sklepení zámku. Jejich těla byla spálena v kremačních pecích, popel jednoduše vysypán do okolí. Později zde byli vražděni i vězni z koncentračních táborů. Smrtícím plynem byl oxid uhelnatý.

Testování metod holocaustu

Na zámku Sonnenstein se testovaly postupy, které byly později využívány například v koncentračním táboře Osvětim. Továrna na smrt nad Pirnou měla přibližně 100 zaměstnanců. Pacienti určení na likvidaci byli na zámek přiváženi několikrát týdně autobusy.

Jedna z prezentací v Pirně připomíná i tragický osud dětí z nacisty vypálených Lidic.

Systém byl podobný jako ve vyhlazovacích koncentračních táborech: lékařská prohlídka, relativně vlídné zacházení a výzva k nástupu do sprch. Lékař otočil kohoutem na lahvi s oxidem uhelnatým. Vysvobozující smrt přišla až po 20-30 minutách utrpení, záleželo na odolnosti a tělesné konstituci každého jednotlivce.

Těla byla spálena v kremačních pecích. Registrační úřad Sonnenstein zaslal rodinám obětí kondolenční dopisy s falešnými příčinami smrti.

Letecký pohled na město Pirna před druhou světovou válkou (reprofoto z panelu z veřejné prezentace na zámku Sonnenstein, Pirna).

Epilog

Od skončení druhé světové války až do roku 1989 byly události na Sonnensteinu spíše vytěsňovány z obecné paměti. Archeologický výzkum pohřebiště na svazích okolo zámku, kam byl tajně sypán popel obětí, byl proveden až v 90.

letech 20. století. Nyní je pieta místa důstojně připomínána jako memento hrůzné a nelidské ideologie, která napsala temnou a děsivou kapitolu v dějinách saského města Pirny.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 19.5.2022 2.2tis
V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který patřil dvojčatům Davisovým, muži žili sami, jejich rodiče zemřeli již dávno a ženy ani jednoho z nich nezajímaly. O mužích se toho příliš nevědělo, byli samotářští, s nikým se nebavili a z domu vycházeli jen výjimečně na nákupy. Co to bylo za ránu? Lidé z okolí se o […]
od Pavel Polcar 18.5.2022 1.3tis
June a Jennifer Gibbons, známé jako „tichá dvojčata“, s nikým kromě sebe nemluvily – téměř 30 let. Pak ale jedno dvojče za záhadných okolností zemřelo. V dubnu 1963 se ve vojenské nemocnici v Adenu v Jemenu narodila dvojčata. Jejich narození nebylo neobvyklé, stejně jako jejich dětské dispozice, ale jejich rodiče brzy začali chápat, že June […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.9tis
Mount Everest v průběhu let přiláká mnoho fanatiků, výstředních jedinců a svérázných osob. Ale nikdo z nich nejspíš nesahá Angličanovi Maurici Wilsonovi (1898–1934) ani po kotníky vykukující z jeho lodiček… Tenhle vyznamenaný hrdina z 1. světové války trpí po jejím skončení hroznými záchvaty kašle. Doktoři si nevědí rady, nic nepomáhá, a tak se Wilson rozhodne […]
od Eva Soukupová 17.5.2022 2.8tis
V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu, který podle všeho prošel jadernou reakcí. Nejde však o odpad z nějaké utajené jaderné elektrárny. Jak ukáže další výzkum, k reakci muselo dojít před dvěma miliardami lety! Někteří vědci tvrdí, že planeta dokázala vytvořit přírodní reaktor. Jiní oponují, že muselo jít o uměle nastolené podmínky! Kde je pravda? […]
od Mirek Brát 16.5.2022 1.7tis
V roce 1828 se objevil v ulicích německého Norimberku podivný chlapec, který o sobě tvrdil, že vyrostl v naprosté izolaci v malé temné cele. Splňoval tak charakteristiky takzvaného vlčího dítěte, byť nebyl vychován zvířaty někde v divočině. Jeho tajemný život ukončila brzy i neméně záhadná smrt. Kaspar Hauser se stal ve své době senzací, později se stal inspirací i mnoha […]