Pod dráhou letiště ve skotském Glasgow se nacházejí ruiny starobylého templářského kostela. Navíc se předpokládá, že by letištní ranvej mohla být i místem, kam byl kdysi pohřben raně křesťanský světec sv. Conval.
Toho bychom mohli klidně považovat za „prvního skotského letce“. Jeho údajný „kamenný letoun“ je známou glasgowskou památkou.
Templářský kostel v dráze letiště pochází z počátku 12. století. S rozvojem letecké dopravy se věž kostela ocitla v nebezpečné blízkosti letadel. Z toho důvodu byl v šedesátých letech minulého století kostel zbořen. Stále se však jeho základy nachází na ploše kontrolované letištěm.
Templářský kostel
Průzkum lokality templářského kostela započal až v roce 2017 a je financován i z grantu Glasgow Airport. Při průzkumu byl objeveny též záhadné opracované kameny.
Jejich analýzou se ukázalo, že se nejedná o středověké nálezy, ale že jejich původ je mnohem starší.
To posunuje celou lokalitu snad až do epochy, kdy byly Britské ostrovy ještě v zájmové sféře Římské říše.
Jisté je, že kostel na glasgowském letišti byl po likvidaci templářského řádu ve 14. století předán rytířům Řádu svatého Jana, kteří jej drželi až do reformace.
„Svatý letec“
Svatý Conval, který je rovněž spojován s touto lokalitou, byl irský misionář v sedmém století. Z Irska do Skotska se měl podle legendy dostat na kusu kamene, který se s ním vznesl a přenesl ho bezpečně přes Irské moře.
Templářský kostele byl zasvěcen právě sv. Convalovi. Kámen, který měl světce přenést přes moře, se startem v Irsku a přistáním na ploše budoucího glasgowského letiště, je zde stále k viděni.
Podle pověsti má například dešťová voda, shromážděná v povrchové dutině kamene, léčivé vlastnosti.