reklama
27. června 1980: Mezi ostrovy Ustica a Ponza v provincii Palermo se za podivných okolnost zřítí letadlo s 81 osobami na palubě, z nichž nikdo nepřežile. Spekuluje se o politickém pozadí ustického masakru.
Domů     Náboženství a okultismus
Domorodci na ostrovech v Pacifiku vzývají bohy, kterým z nebe prší zboží
Dominika Eliášová
od Dominika Eliášová 30.8.2021
3.6tis
Domorodci na Johna Fruma čekají už skoro 80 let, ale neztrácí víru. Foto: Pixabay
616
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

Když se boje 2. světové války rozšíří i na ostrovy v jižním Pacifiku, kam do té doby noha bělocha nevkročila, tamním domorodcům se otevře zcela nový svět – svět bílých lidí, kterým z nebe prší bedny s oblečením, jídlem a různými nevídanými přístroji.

Domorodci na Johna Fruma čekají už skoro 80 let, ale neztrácí víru. Foto: Pixabay Domorodci vojáky považovali za jakési polobohy, kterým pršní z nebe bedny s kouzelnými věcmi: sladkostmi, konzervami a cigaretami.  Foto: Charmaine Tham / Creative Commons / CC BY 2.0 Na Den Johna Fruma domorodci vztyčují americkou vlajku a doufají, že se jejich bůh John Frum vrátí se slíbeným bohatstvím. Foto: Charmaine Tham / Creative Commons / CC BY 2.0

Takové věci jako balená voda, jídlo v konzervě, sladkosti, léky nebo třeba i stany a cigarety, vnímají domorodci jako čáry a máry. Když pak vojáci na konci války odejdou, zůstane ostrovanům jen toužebná vzpomínka na podivuhodné vynálezy, chuť koly i jídla z konzervy.

Netrvá ale dlouho a ze vzpomínky se stane „nákladový kult“ (podle anglického výrazu „cargo“, označujícím náklad – jako takový, který pršel v bednách z nebe).

Domorodci vojáky považovali za jakési polobohy, kterým pršní z nebe bedny s kouzelnými věcmi: sladkostmi, konzervami a cigaretami. Foto: Charmaine Tham / Creative Commons / CC BY 2.0

Za modlitby televizi

Jedním z míst, kde se nákladový kult drží dodnes, je ostrov Tanna nedaleko východního pobřeží Austrálie. Jde o kult Johna Fruma a celý se točí kolem postavy amerického vojáka, který na ostrov měl přijít ještě před 2.

světovou válkou. Představil se tehdy jen jako „John z Ameriky“ (předložka „z“ je v angličtině „from“, proto jméno John Frum).

John Frum prý domorodcům přinesl spoustu západního zboží a slíbil, že jim přinese ještě mnohem víc, když v něj budou věřit.

„John nám slíbil, že když se za něj budeme modlit, přinese nám tolik věcí z Ameriky, že to naplní lodě i letadla. Rádia, televize, auta, čluny, hodinky, ledničky, léky, Coca Colu a spoustu dalších úžasných věcí,“ věří místní dodnes ve svého dobrodince.

Na Den Johna Fruma domorodci vztyčují americkou vlajku a doufají, že se jejich bůh John Frum vrátí se slíbeným bohatstvím. Foto: Charmaine Tham / Creative Commons / CC BY 2.0

Čekání na Johna Fruma

Každý rok se na ostrově slaví Den Johna Fruma, který připadá na 15. února, a lidé to oslavují celou řadou obřadů. Staví hrubé podobizny letadel z větví, mašírují s dřevěnými puškami, tak jak to jejich předci vídali dělat americké vojáky, vztyčují americké vlajky a na těla si píší písmena USA.

Vše, jen aby potěšili svého amerického boha a dočkali se slíbeného materiálního bohatství, jaké si ani sami nedovedou představit. John Frum se zatím nevrátil, domorodci ale neztrácí víru. Ostatně v roce 2006 se nad jejich odhodláním podivoval i americký novinář Paul Raffaele.

„John Frum vám před 60 lety slíbil velké bohatství, ale nic takového se nestalo. Proč v něj stále věříte?“ ptal se během návštěvy ostrova. A odpověď?

„Vy křesťané čekáte už 2 tisíce let, až se vám vrátí Ježíš Kristus, a pořád jste se nevzdali naděje!“ komentuje to jistý Isaac Wan.

Jeho prohlášení člověka až nutí zamyslet se, jestli i křesťanství není ve skutečnosti jistá forma nákladového kultu.

Foto: Pixabay, Charmaine Tham / Creative Commons / CC BY 2.0
reklama
Související články
od Mirek Brát 22.6.2022 2.5tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]
od Mirek Brát 19.6.2022 2.7tis
Otázky: „Jak se jmenujete, jaké je vaše jméno?“, jsou těmi prvními replikami, kterými velmi často začíná obecná komunikace a dialog. S Božím jménem je to jinak. Jaksi se nesluší brát toto jméno do úst nadarmo. Příkladem je i křesťanství a judaismus. Jak tedy oslovovat Boha? Lidé se pídí po Božím jméně především v Bibli. To je […]
od Mirek Brát 17.6.2022 572
V irské mytologii existuje jedna velmi zajímavá kapitola. Týká se Danaů (originálním názvem Tuatha Dé Danann). Mělo se jednat o rod fešáckých bohů, kteří kdysi vládli celému ostrovu. Mýty však vysvětlují jejich příchod krajně podezřele. Skoro to vypadá, že Danaové přiletěli z hvězd! Na území současného Irska se Danaové objevili přesně na 1. máje. Ne […]
od Mirek Brát 15.6.2022 1.8tis
Zjevení Panny Marie často zprostředkují chmurné apokalyptické vize. Když se však spojí mariánské zjevení s během věcí budoucích v konkrétní lokalitě, jedná se o velmi znepokojivé poselství. Tak tomu bylo ve rwandském městě Kibeho, které se stalo místem nejen mariánského zjevení, ale i pozdějších masakrů, před kterými vize varovaly. V Kibeho došlo k zjevením Panny Marie a Ježíše […]
od Eva Soukupová 12.6.2022 1.4tis
Při výstavbě silnice nedaleko Glasgow pracovníci odkryli pozoruhodné archeologické naleziště s pozůstatky několika středověkých domů. Pod jedním z nich byla pohřbená mnohem starší dýka z doby železné. Podle odborníků jde zřejmě o pozůstatek ochranného rituálu.     Ve skotské obci Bothwell jen pár kilometrů na jihozápad od Glasgow bylo před rokem při výstavbě u silnice […]