20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Náboženství a okultismus
Domorodci na ostrovech v Pacifiku vzývají bohy, kterým z nebe prší zboží
Dominika Eliášová
od Dominika Eliášová 30.8.2021
3.6tis
Domorodci na Johna Fruma čekají už skoro 80 let, ale neztrácí víru. Foto: Pixabay
616
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

Když se boje 2. světové války rozšíří i na ostrovy v jižním Pacifiku, kam do té doby noha bělocha nevkročila, tamním domorodcům se otevře zcela nový svět – svět bílých lidí, kterým z nebe prší bedny s oblečením, jídlem a různými nevídanými přístroji.

Domorodci na Johna Fruma čekají už skoro 80 let, ale neztrácí víru. Foto: Pixabay Domorodci vojáky považovali za jakési polobohy, kterým pršní z nebe bedny s kouzelnými věcmi: sladkostmi, konzervami a cigaretami.  Foto: Charmaine Tham / Creative Commons / CC BY 2.0 Na Den Johna Fruma domorodci vztyčují americkou vlajku a doufají, že se jejich bůh John Frum vrátí se slíbeným bohatstvím. Foto: Charmaine Tham / Creative Commons / CC BY 2.0

Takové věci jako balená voda, jídlo v konzervě, sladkosti, léky nebo třeba i stany a cigarety, vnímají domorodci jako čáry a máry. Když pak vojáci na konci války odejdou, zůstane ostrovanům jen toužebná vzpomínka na podivuhodné vynálezy, chuť koly i jídla z konzervy.

Netrvá ale dlouho a ze vzpomínky se stane „nákladový kult“ (podle anglického výrazu „cargo“, označujícím náklad – jako takový, který pršel v bednách z nebe).

Domorodci vojáky považovali za jakési polobohy, kterým pršní z nebe bedny s kouzelnými věcmi: sladkostmi, konzervami a cigaretami. Foto: Charmaine Tham / Creative Commons / CC BY 2.0

Za modlitby televizi

Jedním z míst, kde se nákladový kult drží dodnes, je ostrov Tanna nedaleko východního pobřeží Austrálie. Jde o kult Johna Fruma a celý se točí kolem postavy amerického vojáka, který na ostrov měl přijít ještě před 2.

světovou válkou. Představil se tehdy jen jako „John z Ameriky“ (předložka „z“ je v angličtině „from“, proto jméno John Frum).

John Frum prý domorodcům přinesl spoustu západního zboží a slíbil, že jim přinese ještě mnohem víc, když v něj budou věřit.

„John nám slíbil, že když se za něj budeme modlit, přinese nám tolik věcí z Ameriky, že to naplní lodě i letadla. Rádia, televize, auta, čluny, hodinky, ledničky, léky, Coca Colu a spoustu dalších úžasných věcí,“ věří místní dodnes ve svého dobrodince.

Na Den Johna Fruma domorodci vztyčují americkou vlajku a doufají, že se jejich bůh John Frum vrátí se slíbeným bohatstvím. Foto: Charmaine Tham / Creative Commons / CC BY 2.0

Čekání na Johna Fruma

Každý rok se na ostrově slaví Den Johna Fruma, který připadá na 15. února, a lidé to oslavují celou řadou obřadů. Staví hrubé podobizny letadel z větví, mašírují s dřevěnými puškami, tak jak to jejich předci vídali dělat americké vojáky, vztyčují americké vlajky a na těla si píší písmena USA.

Vše, jen aby potěšili svého amerického boha a dočkali se slíbeného materiálního bohatství, jaké si ani sami nedovedou představit. John Frum se zatím nevrátil, domorodci ale neztrácí víru. Ostatně v roce 2006 se nad jejich odhodláním podivoval i americký novinář Paul Raffaele.

„John Frum vám před 60 lety slíbil velké bohatství, ale nic takového se nestalo. Proč v něj stále věříte?“ ptal se během návštěvy ostrova. A odpověď?

„Vy křesťané čekáte už 2 tisíce let, až se vám vrátí Ježíš Kristus, a pořád jste se nevzdali naděje!“ komentuje to jistý Isaac Wan.

Jeho prohlášení člověka až nutí zamyslet se, jestli i křesťanství není ve skutečnosti jistá forma nákladového kultu.

Foto: Pixabay, Charmaine Tham / Creative Commons / CC BY 2.0
reklama
Související články
od Mirek Brát 20.1.2022 1
V Podorlické pahorkatině se nachází poutní místo Rokole s pramenem údajně zázračné léčivé vody. Název Rokole pravděpodobně vychází z geografické polohy místa v roklině, tedy od slova rokle. Tamní lesní studánka je dobře známá v širokém okolí. Jaká legenda proměnila tuto lokalitu ve vyhledávané  poutní místo? Prvotní legenda spojená s oblastí Rokole má v sobě zřetelný nádech mariánského zázraku. Jde […]
od Adriana Vojtíšková 19.1.2022 1.5tis
Ve vesničce Svatý Jan pod Skalou na Berounsku můžeme najít známý pramen sv. Ivana. Vyvěrá hned vedle kostela Narození sv. Jana Křtitele a jeho voda proslula jako prostředek k mírnění bolestí celého těla. Historie pramene sahá stovky let do minulosti.     Patronem pramene je poustevník Ivan, který žil v 9. století. Již za svého […]
od Mirek Brát 18.1.2022 2.1tis
V dříve používaných délkových mírách měl význačné postavení loket. Používal se již ve starověku v Egyptě, Mezopotámii, Persii i Řecku. Na lokty měřil i „Ten“ nahoře, což dokládají pokyny, které obdržel Noe při stavbě archy. Potíž je však v tom, že není jasné, kolik takový biblický loket měřil. Loket je přitom měřidlo, které má každý pohotově při sobě. […]
od Mirek Brát 14.1.2022 3.1tis
Hrad v japonské Ósace je jednou z nejznámějších stavebních památek Země vycházejícího slunce. Navíc se zde nacházejí i megalitické kameny. Největší z nich váží přes sto tun! Kdo a proč si dal takovou práci s transportem a umístěním těchto obřích kamenných bloků? Hradní pevnost v Ósace byla vybudována v místě bývalého opevněného buddhistického chrámu z patnáctého století. Archeologové […]
od Lucie Kubešová 13.1.2022 3.0tis
Ostrov nad Ohří v Karlovarském kraji se nachází na úpatí Krušných hor. Jako osada byl založen již ve 13. století a v době svého rozmachu v době baroka se dočkal honosného zámku s krásnou zahradou, tehdy dokonce považovanou za další z divů světa. K dalším zajímavostem dnešního města patří také tzv. Posvátný okrsek. Součástí tohoto […]