Jen málo historických památek v sobě dokáže propojit požadavky na pamětihodnosti atraktivní pro „temnou turistiku“ s globální vábničkou pro romanticky založené cestovatele. Smrt, bolest i plamenné sliby milenců – to všechno má v sobě benátský Most vzdechů.
V italštině je most známý jako Ponte dei Sospiri: Most vzdechů. Jedná se o krytý můstek v délce 11 metrů. Zbudovaný byl na konci šestnáctého století z bílého istrijského mramoru. Jedná se o ikonickou památku Benátek.
Vzlyky odsouzenců
Most byl vystavěn, aby spojil výslechovou místnost v Dóžecím paláci se státním vězením, které se nacházelo v sousedním objektu.
Vzhledem k přísnému soudnictví ve městě na laguně bylo pravděpodobné, že dotyčný, který prošel po Mostě vzdechů, mohl očekávat nejen dlouholetý pobyt za mřížemi, ale i trest smrti.
Název mostu je tak odvozován od vzdechů a vzlyků odsouzenců. Poprvé tento název mostu použil romantický anglický básník Byron. Ten se sice do křížku s benátským právem nedostal, ale ve městě dlouhodobě pobýval, aby se vyhnul justici Britských ostrovů.
Symbol lásky
Spojnice z mučíren a kanceláří benátské soudní moci vedoucí občas do vězení, častěji však na popraviště, není zrovna ideálem romantických představ o Benátkách. Most vzdechů zde však nyní funguje ve dvou symbolických rovinách.
Tou první je již zmiňovaná asociace na duševní utrpení odsouzených, druhá je ovšem překvapivě charakterizována jako místo ideální pro vyznání lásky.
Stačí prý, když se budou milenci plavit pod mostem na gondole. Plavidlo se zastaví, polibky se vymění a jejich vzájemná láska přetrvá snad i samotnou existenci Benátek…
Epilog
Škarohlídové tvrdí, že temné tajemství Mostu vzdechů se zcela logicky proměnilo v místo romantických dostaveníček s gondoliérem za zády. V trvalém milostném vztahu prý jedinec ztratí nejen svobodu.
Když bude takový vztah trvat dostatečně dlouho, ztratí v něm nakonec i život. Uznejte sami, že na něco takového mohli přijít opravdu jen v Benátkách! Stále plný tajemství je Ponte dei Sospiri, benátský Most vzdechů.