V nedávné době se archeologům podařilo učinit nebývalý nález, jedná se o pozůstatky skutečně monumentálního komplexu, jenž je odborníky považován za největší a nejstarší dosud objevenou stavbu mayské civilizace.
Komplex, který sloužil zřejmě ke společným rituálním obřadům, byl podle vědců postaven mezi léty 1000 a 800 před naším letopočtem na 1,4 kilometru dlouhém a 400 metrů širokém území.
Nebyl „schovaný“
„Tato oblast je přitom obydlená, není to žádná džungle, ale dosud to místo nikdo neodhalil, protože je příliš rozlehlé a ploché. Z letadla jsme vysílali laserové paprsky, které pronikaly přes koruny stromů.
Jejich odraz nám umožnil objekt trojrozměrně změřit,“ řekl Takeši Inomatu z arizonské univerzity.
Vědeckému týmu se podařilo najít pestrou škálu předmětů vypovídající svá tajemství o tehdejší civilizaci.
„Výzkum sice teprve začal, ale věřím, že přinese důležité informace o politické organizaci Mayů, jejich vnímání světa i o jejich vztahu k Olmékům.
Obecně se předpokládá, že Mayové se ve společenském uspořádání či architektuře inspirovali u Olméků, ale tento objev může znamenat, že tomu tak nebylo,“ dodala ředitelka mexického institutu Adriana Velázquezová.
Pomohla moderní technologie
„Stále se vedou diskuse o tom, zda olmécká civilizace vedla k rozvoji civilizace mayské, či zda se Mayové vyvíjeli nezávisle na Olmécích,“ zmínil na závěr Inomata.
Vědci objev učinili s pomocí systému LIDAR (Light Detection And Ranging, také LADAR), což je metoda dálkového měření vzdálenosti na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu.