Opolské vojvodství v sousedním Polsku se ponořilo do zlaté horečky. V poněkud omšelém paláci v lokalitě Minkowskie nedaleko města Zamyslów se má ukrývat čtyřicet osm beden se zlatem a dalšími cennostmi, které tam na sklonku druhé světové války ukryli Němci.
Minkowský poklad by měl obsahovat až deset tun zlata. Dále by zde měla být umělecká díla a šperky. To vše mělo posloužit k financování čtvrté říše, jak nacisté na sklonku prohrané války tajně doufali.
Poklad hledá nadace
Poklad hledá společná polsko-německá nadace, která si historický palác pronajímá. Hledání pokladu je oficiální záležitostí, asistuje u něj i archeolog. Předpokládá se, že by zde měly být objeveny i lidské ostatky.
Hovoří se o francouzských válečných zajatcích, kteří poklad pomáhali ukrývat. Poté byli jako nepohodlní svědkové zastřeleni a přímo na tomto místě také pohřbeni.
Dopis a mapa
Jaká cesta vedla k teorii ukrytého pokladu? Je to skoro románový příběh těžící z objeveného deníku jednoho německého důstojníka. Ten popisoval ukrývání pokladu v dopise své milé. Kromě písemného popisu by měla být k dispozici i mapa.
Poklad měl být v paláci a jeho okolí ukrytý v březnu roku 1945. Pravdou je, že v přilehlé vesnici se o nacistickém zlatu hovoří již desítky let.
Zajímavé je, že do pokladu měly „přispět“ i rodiny prominentních nacistů, kteří se obávali, že jinak se jejich soukromých cenností zmocní Rudá armáda. V Polsku má pátrání po nacistických pokladech bohatou tradici. Připomeňme pátrání po záhadném zlatém vlaku či jantarové komnatě.