Nad městem Kdyně v západočeském kraji se nachází zřícenina hradu Rýzmberk. Byl založen asi v druhé polovině 13. století za vlády krále Přemysla Otakara II. Jeho úkolem byla ochrana obchodní stezky z Bavorska procházející Všerubským průsmykem.
Každý správný hrad by měl být opředen nějakou pověstí. A právě k tomuto hradu se váže jedna z mnoha legend, a to o panně Apoleně.
KRUTÁ APOLENA
Apolena, jako dcera hradního pána, prý byla krutou, až hysterickou dívkou. Jednoho dne, když seděla pod jabloní, plné červených jablek, kochala se jejich krásou. Tu šel kolem mladý myslivecký mládenec.
Vracel se z panského honu, celý utrmácený, hladový a žíznivý. I požádal Apolenu o jedno jablko. Ta ho však odmítla, ať si jde svou cestou do podhradí. Mládenec odtušil, že si je tedy utrhne sám. V tom dostal od dívky políček.
Bezděčně sáhl k pasu s tesákem, ale to už Apolena s křikem prchala do hradu. Tam obvinila mládence, že ji chtěl zabít a žádala otce, ať dá myslivce zavřít do hladomorny, nebo rovnou popravit. A tak se myslivec ocitl ve vězení, kde měl čekat na smrt.
Další děj se zde dělí na několik verzí. Ve všech Apolena náhle vážně onemocní a umírá.
Podle jedné verze je myslivecký mládenec zachráněn starou jabloní. Ta prý měla naklonit svoji větev až do zamřížovaného okénka žaláře a poskytnout mládenci chutné jablko.
Přestože mělo jít podle něho jen o oddálení smrti, k jeho údivu se vše opakovalo i další dny, což mu zachránilo život. Apolena se domnívala, že mladík již zemřel a sama na smrtelném loži žádala o jeho řádné pochování.
Jiná verze je ovšem drastičtější, v ní umírá jak Apolena, tak mládenec ve vězení, který ji před smrtí proklel. A usychá i jabloň, kdysi plná nádherných plodů.
NÁSLEDEK PROKLETÍ
Ani smrt Apoleny nesmyje její vinu za utracení života mládence. Stižena jeho kletbou vstává prý po uplynutí vždy každého dalšího století z tmavého hrobu. Bloudí hradem jako světlý přízrak. Přitom nese v ruce zralé, červené jablko.
Zřejmě čeká na chvíli, až opět potká nějakého mysliveckého mládence, který by od ní přijal osudné jablko a tak ji vysvobodil z prokletí. Ale to se zatím nestalo.
K hradu Rýzmberku se váží i další pověsti, například o tajné podzemní chodbě na nedaleký kopec, nebo o náhlé ztrátě vody ve studni. Ale i některé dávné zkazky mohou mít své reálné jádro.