Skip to content

Alchymistická kniha Soyga ukrývá tajemství

Voynichův rukopis, Ďáblova Bible nebo Oera Linda. Nejslavnější historické svazky, které podle mnoha lidí ukrývají netušené lidské vědomosti. Vedle nich se však může zařadit i o něco méně známá kniha Soyga.

Obsahuje návod na výrobu kamene mudrců?

Na první pohled obvyklou místnost se stolem a krbem doplňuje prazvláštní zrcadlo vysoké takřka jako dospělý člověk. Vedle něj stojí anglický alchymista Edward Kelley (1555–1597) a usmívá se na svého kolegu Johna Dee.

„Skrze toto zrcadlo s námi dokáže hovořit mými ústy boží anděl Uriel,“ oznamuje a začíná provádět své zaříkání. O chvíli později promluví mnohem hlubším hlasem a John Dee pokládá první otázku týkající se knihy Soyga, kterou má ve vlastnictví: „Má má kniha Soyga nějaký význam?.

Archanděl odpovídá, že kniha vypráví o tom, co v Ráji vyjevil Boží anděl prvnímu člověku – Adamovi. „Jak mohu přečíst tabulky v ní?“ ptá se Dee, ale odpověď je tentokrát vyhýbavá. Ani Uriel toto tajemství nezná.

Po krátkém rozhovoru Dee seanci končí a zklamaně odchází. Tajemství tajemného spisu zůstává jeho posledlostí až do konce jeho života. Co se dělo s knihou dál po jeho smrti?

Edward Kelley a John Dee.
ALCHYMISTOVO PROKLETÍ

Prazvláštní okultní seance, při které angličtí alchymisté údajně přivolali archanděla Uriela, se měla uskutečnit 10. března 1582. A není se čemu divit, že se při ní Dee ptal právě na latinsky psanou knihu, která mu velkou část jeho života nedala spát.

Byl totiž přesvědčen, že věci v ní popsané mohou zcela změnit naše vnímání světa, toho jak funguje a jak vznikl. Po smrti alchymisty se rukopis na několik století ztrácí, až je nakonec nalezen v knihovně v anglickém Oxfordu.

A to dokonce hned ve dvou opisech! Na knihu se okamžitě vrhají badatelé, ale ani oni z ní dokážou přečíst jen to, co už bylo obecně známo: Že se věnuje magii, astrologii, démonologii a biblickým motivům, jako je stvoření světa nebo existence andělů.

Jenže co znamenají prazvláštní tabulky s tisíci náhodně poskládanými písmeny?

Po kameni mudrců prahli alchymisté celá staletí.
VÝZNAM VĚDCŮM UNIKÁ

V 90. letech minulého stoleté chce podivné tabulky rozluštit americký matematik James A. Reeds. „Jsou tvořené náhodným a nesmyslným výběrem písmen nebo jsou jakýmsi kryptogramem ukrývajícím nějaký text?

Nebo jsou součástí nějakého většího vzorce?“ ptá se Reeds na začátku své práce. Nakonec se mu skutečně daří odhalit vzorec, podle kterého lze přečíst některá slova, celkový význam ale stále uniká.

Co ukrývají tajemné tabulky?

A množí se proto spekulace: Jde o komplexní popis nějakého kabalistického rituálu nebo výrobního postupu? (kabala = židovska mystika – pozn. redakce) Někteří záhadologové spekulují, že by kniha mohla být alegorickým návodem na výrobu elixíru života.

Jiní zase, že pojednává o vesmíru a různých světech v něm. „Tabulky z knihy Soyga možná nejsou ničím jiným než znázorněním částí vesmíru,“ říká italský spisovatel věnující se magii Mariano Tomatis. Napovědět, zda má pravdu, by mohla odpověď na tu nejdůležitější otázku: Kdo a kdy přesně knihu napsal?

Foto: www.ancient-origins.net, 3.bp.blogspot.com, s3.amazonaws.com, cvltnation.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články