20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Neobjasněné události
Amazonský netvor: Přežil své vyhynutí?
Jan R. Hrdina
od Jan R. Hrdina 21.9.2017
4.7tis
164
SDÍLENÍ
4.7tis
ZOBRAZENÍ

K tradičnímu folkloru amazonských indiánů patří podivný tvor velikosti statného medvěda – s rudohnědou srstí, mohutnými drápy, dvěma tlamami a silným ocasem. Amazonského netvora prý nelze zabít ani zranit. Je vůbec možné, aby tohle tajemné zvíře existovalo?

O podivném tvorovi, kterému domorodci říkají mapinguari nebo succurath, kolují hrůzostrašné historky už celá staletí. Pralesní příšera se podle jejich vyprávění dokáže postavit na zadní, vydává tak odporný zápach, že člověk při bližším kontaktu upadne do bezvědomí, a její řev prý dokáže nahnat husí kůži i ostříleným lovcům.

Při takovém popisu není divu, že je až do poloviny 19. století odkazován do říše bájí a babských povídaček. Přitom první zpráva o jeho existenci se dostává do Evropy už roku 1558. Tehdy ji spolu s kresbou přiváží francouzský kněz ANDRÉ THÉVET (1502 – 1590). O dvě století později uspořádá za ním výpravu španělský král KAREL IV. (1748 – 1819).

AŽ SVĚDECTVÍ MINISTRA SE BERE VÁŽNĚ

Mapinguariho začíná brát vážně i západní svět až od roku 1890, kdy je tento tvor pozorován důvěryhodným svědkem, argentinským ministrem zahraničí RAMÓNEM LISTOU(1856 – 1898), který na zvíře několikrát vystřelí.

Tvor však odkráčí bez zranění. Několik let po této události dochází pozoruhodnému nálezu v jeskyni Cueva Ultima Esperanza na pobřeží Patagonie, kde majitel pozemku, farář EBERHARD nalézá kus zvláštní rudohnědé kožešiny s velkým počtem malých zkostnatělých destiček.

Kolem nálezu se rozpoutává velký rozruch, ale nikomu se nedaří objasnit, jakému živočichovi by kůže mohla patřit. S řešením přichází až argentinský biolog FRANCISCO MORENO(1852 –1919) z muzea v La Platě, který po podrobné analýze zjišťuje, že patří údajně vyhynulému druhu obřího pozemního lenochoda, mylodona.

Ovšem pro většinu odborné veřejnosti zůstává nepřípustné, aby tisíce let vyhynulý tvor dosud přežíval v amazonských deštných pralesech, a tak se znovu rozhoří spor o jeho existenci.

Může být opravdu předchůdce současného lenochoda tajemnýmamazonským netvorem?

OBŘÍ LENOCHOD,NEBO MÝTUS?

Vydejte se nyní s EnigmouPlus do Edinburghu. Projděme se spolu bohatými expozicemi Skotského královského muzea a obdivujeme unikátní exponáty z celého světa. Přes zoologické sbírky se dostaneme do ztemnělé místnosti, kde jsou umístěny kostry několika tvorů.

Jejich bizardní vzhled jednoznačně vypovídá o tom, že pocházejí z jiných časů. Mezi těmito tvory objevíme také jednoho, který jako by vypadl z oka pověstné amazonské příšeře. Je to obrovský třetihorní pozemní lenochod.

Byla by však chyba představovat si lenochoda, jakého známe dnes; pomalého, apatického tvora zavěšeného na větvích stromů, který za den absolvuje sotva několik metrů. Naopak třetihorní příbuzní, kteří dosahovali od velikosti tapíra až k rozměrům slona, se pohybovali po zemi, jako tomu bylo u největšího druhu megatherium.

Menším příbuzným byl mylodon, jenž dorůstal velikosti medvěda a vážil kolem 350 kg. A právě ten je žhavým kandidátem na pralesní monstrum, indiány od nepaměti nazývané mapinguari.

VYHYNUTÍ POUZE ÚDAJNÉ?

Případná možnost výskytu údajně vyhynulého tvora se nedá zcela vyloučit. Pozemní lenochodi žili právě na americkém kontinentu v neprostupných pralesech, ale i na pampách, jihoamerických stepích, kde se často stávali snadnou kořistí kočkovitých šelem rodu smilodon, rovněž známých jako šavlozubý tygr.

Tito predátoři měli být jednou z příčin vyhubení obřích chudozubých savců rodu mylodon jako druhu, ale zároveň se nedá vyloučit, že by někteří jedinci mohli přežít v odlehlých částech pralesa. Stačí si jen vzpomenout na okapi nebo na druh pekari, objevený v roce 1970 Američanem a jeho týmem (tento pekari byl do té doby znám jen z fosilních nálezů).

NEPRŮSTŘELNÝ VŠEŽRAVEC

Díky kosterním pozůstatkům víme, že mylodon se dokázal pohybovat po zadních, čímž dosáhl na listí stromů, kterým se živil, a velké drápy na předních tlapách mu sloužily k jeho trhání. Podle jedné z teorií byl však obří lenochod nespecializovaným všežravcem, který pokud měl příležitost, opatřil si za pomoci dlouhých ostrých drápů i stravu živočišného původu.

Stejně tak disponoval kostěným pancířem, který mu byl výbornou ochranou proti dravcům. Ale co onen odporný zápach, který mapinguari vydává? Na tuto otázku odpověděl americký zoolog DAVID C. OREN, který po záhadném tvorovi pátrá již téměř 20 let.

Podle jeho mínění by zápach mohl mapinguari vypouštět v případě ohrožení ze zvláštní žlázy umístěné na břiše, což by podle všeho mohlo být i jeho jediné zranitelné místo na těle. Někteří lovci totiž vypovídají, že má záhadný tvor dvě tlamy. Jednu na klasickém místě a druhou na břiše!?

Mohl prehistorický obrovitý mylodon přežít v neprostupných oblastech Amazonky?

NA STOPĚ NESTVŮRY

Na to, aby šlo jen o mýtus, přece jenom existuje spousta důkazů a další přibývají. Skutečně v Amazonii přežívá druh pravěkého lenochoda? Roku 1985 se o záhadném tvorovi dozvídá již zmíněný zoolog David C.

Oren. Rozhodne se, že tajemství podivného živočicha rozřeší. Během šesti expedic se mu podaří sesbírat na 200 očitých svědectví. Důkladně prostuduje kostru složenou z nalezených fosilií, včetně hrdla, a potvrzuje tak tvrzení svědků i svou vlastní zkušenost, že mylodon byl (a pravděpodobně i je) schopen vyprodukovat silný řev.

Daří se mu získat odlitky stop. Při své první expedici v roce 1994, kdy zkoumá oblast pralesů ve státě Acre, dokonce nalézá chomáč rudých chlupů z neznámého živočicha. O existenci mapinguariho je pevně přesvědčen.

Bohužel, nic z dosavadních poznatků nestačí k tomu, aby byla existence obřího lenochoda uznána za možnou, a tak nezbývá než doufat, že bude mít při své další připravované expedici více štěstí.

Štítky:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 19.1.2022 916
Majestátní Boeing 377 Stratocruiser se pyšní přezdívkou Romance v oblacích. Letecká společnost Pan America v něm jako první aerolinka nabízí luxusní cesty kolem celého světa. A právě během jedné z nich, 8. listopadu 1957, se romance změní v horor. Co přesně se stalo, nikdo netuší, ale stroj se 44 lidmi na palubě navždy zmizí z […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.7tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.4tis
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.9tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Adriana Vojtíšková 13.1.2022 2.9tis
Někdejší první dáma Argentiny Eva Perón (1919–1952) umírá jako teprve třiatřicetiletá na rakovinu dělohy roku 1952 v Buenos Aires…     Když populární Evita zemřela, bylo rozhodnuto, že její tělo bude odborně nabalzamováno. Její manžel, argentinský prezident Juan Domingo Perón (1895–1974) si poté vzal Evitino tělo s sebou do exilu, který trávil postupně ve Venezuele, […]