Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

UFO v Polsku? Jak vznikly neuvěřitelně ostré fotografie?

Je neděle 8. ledna 2006, 12.30 hodin. Záhadný kovový kulový objekt se vznáší na pozadí dokonale jasné oblohy u východopolské obce Zdany. Pohybuje se extrémně rychle a bez zvuku, zatímco znehybňuje dvě auta.

Alespoň tak to tvrdí svědci, kteří jsou na místě a pořídí vynikající ostré fotografie.

Dva starší muži se vracejí autem ze svatební oslavy. MACIEJ TALACHA řídí a jeho přítel ZBYSZEK sedí na sedadle spolujezdce. Ve voze je veselo, protože Zbyszek má v sobě ještě dost alkoholu – ostatně i proto ho Maciej veze domů.

Zbyszek s sebou veze kvalitní fotoaparát, se kterým fotografoval tancující páry na oslavě. Díky tomu se mu za pár chvil podaří pořídit jedny z nejlepších fotografií UFO (tedy neidentifikovaného létajícího objektu) na světě.

VOZY ZÁHADNĚ ZASTAVILY

Muži jedou do městečka Międzyrzec Podlaski. Je asi 12.30, když se jejich námořnicky modrý vůz přibližuje k jednomu z takzvaných smrtících úseků, kde se přes dobrou přehlednost odehrálo velké množství dopravních nehod.

Toto místo se nachází na mezinárodní silnici E 30, asi 10 kilometrů za městem Siedlce směrem na Terespol, tedy tam, kde se nacházejí vesnice Zdany a Zbuczyn Poduchowny. Když se ke kritickému místu muži přiblíží, zpomalí a náhle spatří cosi zvláštního.

Méně než 90 metrů od nich se vznáší cosi velkého, kovového a lesklého a přelétá to silnici. Maciej se domnívá, že se tu asi nějaké děti baví na účet řidičů a házejí jakousi velikou mísou. „Zatraceně, to nemají nic lepšího na práci… Nakopu vám zadky,“vykřikuje, ale kolem nikdo není.

O pár vteřin později se motor auta sám od sebe zastaví. Minibusu s ruskou poznávací značkou, jedoucímu za ním, také přestane jít motor – údajně v naprosto stejnou chvíli! Proč ale? Jiná auta jezdí kolem dál.

MRAZIVÉ SETKÁNÍ S NEZNÁMEM

Oba řidiči vystupují ze svých vozů, otevírají kapoty a pokouší se zjistit závadu. Zbyszek se mezitím rozhodne udělat si pár snímků. Vždyť je tak krásně! Slunce svítí, na jasném nebi se skví kondenzační čára tryskového letadla.

Aniž by o tom příliš přemýšlel, začíná mačkat spoušť, ale tu ho něco údajně vyruší. Cosi moc divného se pomalu pohybuje nad polem. Je to velké snad dva metry v průměru a vypadá to jako dvě mísy spojené dohromady.

Jasně kovový povrch odráží sluneční paprsky. Není slyšet žádný motor, ani vidět výpary nebo výfukové plyny. Naopak se z nepochopitelných důvodů vzedme silný vítr a v prudkých poryvech naráží do svědků, aut i stromů okolo (přitom ten den není v oblasti meteorology zaznamenán žádný výraznější vítr).

Zbyszek nepřestává fotografovat. Podivná věc se okolo aut pohybuje téměř osm minut, než se náhle vznese do větší výšky a odletí. Poté auta bez problémů opět nastartují…

NADACE NAUTILUS: JE TO REÁLNÉ!

Mohli si to šprýmaři všechno vymyslet? Proč ne? Třeba jen nějakým způsobem několikrát vyhodili dvě spojené kovové mísy do vzduchu, vyfotografovali je a dělají si teď ze všech legraci! K případu se ovšem dostanou vyšetřovatelé z polské nadace Nautilus, která zkoumá paranormální události již od roku 2001, kdy ji ve Varšavě založil místní rozhlasový a televizní redaktor ROBERT BERNATOWICZ.

„Zbývá ještě hodně práce, kterou musíme dělat. Dáváme dohromady všechny materiály ale už teď můžeme říci to nejdůležitější: tento příběh se skutečně odehrál!“ tvrdí vyšetřovatel nadace Wojciech Bobilewicz.

Podle něj jsou fotografie stoprocentně pravé.

Maciej Talacha na místě, kde údajně se svým přítelem spatřili UFO…

BŮHVÍ, CO TO BYLO!

„Prohlédl jsem auto a vše bylo v pořádku. Jenže kruci, bez šťávy, nic nesvítilo, vůbec nic nefungovalo,“vypráví Maciej Talacha v rozhovoru z 19. února 2006. „Spolujezdec měl fotoaparát… Zavolal na mě ‚Pojď, vyfotím tě!‘ ‚Foť, proč ne!‘ A běhal jsem okolo auta se šroubovákem… Také jsem dostal strach, protože opodál je smrtící úsek, kde mnoho lidí zemřelo při nehodách.“ Na veškeré otázky ohledně létajícího předmětu odpovídá bezradně: „Bůhví, co to bylo! Jak bych to mohl vědět? Nemám tušení… Co vím, je to, že ruské auto za mnou také zastavilo (…) Rus pořád běhal okolo… Házel v zoufalství svou čapkou (…) Mohlo to trvat půl hodiny, pak jsem strčil klíček do zapalování a auto nastartovalo.

Naskočila mi husí kůže a říkal jsem si ‚Jedu pryč, je tu tolik křížů a světel, nevím, co se tu děje‘…,“ uzavírá jako by na zážitek chtěl zapomenout.

ZDAJÍ SE BÝT DŮVĚRYHODNÍ

O případu se dozví i sám zakladatel a prezident nadace Nautilus Robert Bernatowicz. O podivném setkání totiž napíše i místní bulvár, který si z celé věci dělá legraci. Když ale Bernatowicz zajde na místě ověřit fakta, dojde prý k závěru, že jde o zcela „autentický případ blízkého setkání“. „Muž jako Maciej není schopen lhaní, takový stupeň ‚hraní‘ nepřipadá v úvahu. (…) Když se setkáme s vlezlým člověkem, který pořídil nějaké divné fotografie a bez jakéhokoli citu, s plnou neurvalostí ukazuje tyto fotky komukoli, kdo je po ruce – musíme k takovému člověku přistupovat, řekněme, s určitým odstupem.

Bohužel jsme se s takovými případy setkali, někdy až hraničí s určitou psychickou poruchou. Tady je ale situace naprosto opačná. (…) Maciej souhlasil s naším setkáním až po řadě týdnů přesvědčování…,“říká Bernatowicz. A pokud jde o Zbyszka, autora fotografií, je to prý zvláštní osobnost. „Jednoduše nemá o celou věc nejmenší zájem. Fakt, že pořídil jedny z nejlepších fotografií UFO na světě, má pro něj nulovou hodnotu,“ tvrdí Bernatowicz. Může se mýlit?

Vyšetřovatelé trvají na tom, že objekt v čase mezi pořízením jednotlivých snímků nemohl nikdo zvládnout zvednout a opět vyhodit do vzduchu, desítky metrů vysoko…

UFO JE PRÝ NEZAJÍMÁ

O Zbyszkovi se podobně vyjadřuje i Maciej, jehož zájem je také minimální. „Jednoduše se tím nechce zabývat. Co se týče mě… se mnou to nic nedělá.“ Podivuhodný nezájem projevuje Maciej již během pozorování.

Zatímco Zbyszek fotografuje podivný objekt, Maciej se na něj podívá jen jednou. „Ten blbec se na mě pořád směje, protože je poněkud nadraný, tak mu říkám ‚Foť!‘…“ suše přehrává Maciej svůj rozhovor se spolujezdcem.

Na otázku Łukasze Barteckiho z nadace Nautilus „Nemyslíte si ale, že celá tahle událost s tím objektem je něčím opravdu zvláštním?“ odpovídá Maciej krátce: „Říkám vám, nevěnoval jsem tomu moc pozornosti!

Pouze když jsem uviděl ty kříže, vzpomněl jsem si, na jakém místě jsem se to ocitl…“

USVĚDČUJÍCÍ DŮKAZ?

Nemohli ale Maciej se Zbyszkem přece jen z nějakých zvláštních důvodů badatele přelstít a svůj výstup dobře zahrát? Argument přichází ve formě samotných snímků. Zdá se totiž, že objekt (na snímku P1080006 ve výšce prý 50 metrů) je opravdu skutečný – odráží dokonale okolní krajinu včetně okna stojícího automobilu či opodál stojícího stromu, nemluvě o tom, že originální soubory z fotoaparátu žádnému podvodu nenasvědčují.

Sníh na snímcích je také neporušený a nenaznačuje, že by někdo po poli běhal a házel objektem do vzduchu. Ale co je nejpodstatnější – snímek číslo P1080008 je pořízen podle údajů zakódovaných v originálním snímku ve 12:44:16, zatímco předcházející snímek číslo P1080007 ve 12:43:55.

Mezi pořízením jednoho a druhého snímku bylo tedy pouhých 21 sekund. Co to znamená? Pokud by šlo o mystifikaci, někdo by musel objekt zvednout, postavit se do dané pozice, rozmáchnout se a vyhodit ho desítky metrů vysoko a daleko, aby sám nebyl vidět – to vše během pouhých 21 sekund!

JE VYFOCEN STEJNÝ OBJEKT ZNOVU?

Uplyne ale sotva několik měsíců a podobný objekt je v Polsku nafocen znovu. 26. května 2006 v 17.24. Paní PAULINA z Poznaně je na procházce v místním lese Jezyce. „Šla jsem do lesa se svým mužem a psem, abychom pořídili pár fotek.

Fotili jsme pro zábavu a doma jsme je pak stáhli do počítače. Jedna fotka nás překvapila, protože jsme něco takového dřív neviděli. Nevím, co to je, ale podle mého názoru to vypadá jako UFO. Můj táta mi řekl, že je to jen chyba fotoaparátu, a nakázal mi, abych tu fotku dala pryč, protože na ní není nic divného…“ Podle posouzení polských badatelů prý o podvod nejde.

Proč svědkové tak zvláštnímu objektu nevěnovali více pozornosti, zůstává záhadou…

PŘÍLIŠ MNOHO PŘÍPADŮ

Zprávy o pozorováních údajných UFO v Polsku za první pololetí roku 2006 ukazují, že šlo o extrémně plodné období. Jeden neidentifikovaný létající objekt je vyfotografován již 18 minut po půlnoci 1. ledna ve městě Bialystok, kde je UFO pozorováno již předchozí rok.

Jsou spatřeny i v obcích Lublin, Czestochowa, Gdaňsk, Gniezno, Ilawa a dalších. Hledají snad mimozemšťané něco v Polsku?

14. ledna 2006 se podaří pořídit další fotografie UFO, tentokrát ve městě Koszalin. Objekt má opět tvar podivné koule. Autor má sice k dispozici pouze jednoduchý fotoaparát, který je součástí jeho mobilního telefonu, zato se mu podaří pořídit i pár krátkých videozáznamů.

Objekt prý zůstává viditelný na nebi plnou hodinu a pak odlétá kamsi na jih.

Toruń, 20. květen 2006
Poznań, 26. květen 2006
Przemyśl, 18. únor 2006

PODIVNÁ SVĚTLA A MOŽNÉ SOUVISLOSTI

Je 18. února, 10.20 dopoledne a údajné UFO se objevuje před objektivem fotoaparátu znova, tentokrát v Przemyślu. JADWIGA ŻMUDA fotografuje za jasného a slunečného počasí z balkonu svého bytu a netuší, co vyfotí.

Teprve dodatečně zjistí, že cosi nevysvětlitelného bylo jen malý kousek od ní. Co to je? „Musím dodat, že jsem racionalista a abych byla upřímná – nevěřím v žádná UFO ani nic podobného. Ale ta věc, co jsem uviděla na fotografii, mě překvapila.

Co víc, při fotografování jsem ji vůbec neviděla. (…) Na některých fotografiích se objekt vznáší nad střechou bloku, ale na dalších se svislý objekt objevuje na pozadí nebe.“

20. května je poblíž Toruněve 13.39 odpoledne vyfotografován jakýsi trojúhelníkový objekt, který nelze s jistotou určit. A 18. července 2006 před půlnocí poblíž obce Szprotawa je podobná světelná trojúhelníková formace vyfotografována znovu.

Mohou mít všechny popsané záhadné úkazy něco společného?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky ufo Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

První vodíkový vrtulník dostává obrysy
iluxus.cz

První vodíkový vrtulník...

Za duchovního otce letectví je právem...
Proč komunisté přejmenovali město Zlín na Gottwaldov?
epochaplus.cz

Proč komunisté přejmenovali...

Zatímco v Sovětském svazu se v době...
Suché ponoření: Francouzi zkoumají vliv vesmíru na ženské tělo
21stoleti.cz

Suché ponoření: Francouzi...

Ruku v ruce s vývojem vesmírných technologií...
Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?
epochalnisvet.cz

Nejslavnější filmové...

Hrdinové akčních filmů jsou sekáči...
Lidé s epilepsií přestávají kvůli nemoci sportovat: Ale zbytečně
epochaplus.cz

Lidé s epilepsií přestávají...

Máte epilepsii, raději nesportujte, je to nebezpečné...
Než prozřela, léta si lhala do kapsy
nasehvezdy.cz

Než prozřela, léta si lhala...

Traumatické dětství,...
Raz, dva, tři, čtyři… The Wave!
rezidenceonline.cz

Raz, dva, tři, čtyři…...

Při pohledu z ulice Mornigside ve Venice,...
LEPŠÍ.TV? Televize pro opravdové gurmány!
tisicereceptu.cz

LEPŠÍ.TV? Televize pro...

Recepty i televizní hvězdy na jednom talíři! Jako by se...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Pomluva všechno zničila
skutecnepribehy.cz

Pomluva všechno zničila

Nechápu, jak mohou být lidé...
Lupénka se vyléčit nedá, ale…
panidomu.cz

Lupénka se vyléčit nedá, ale…

Pokud máte s touto nepříjemnou nemocí...
Věří i nadále svému novému partnerovi?
nasehvezdy.cz

Věří i nadále svému novému...

Ačkoli se zdá, že někdejší...