30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Vesmír a technologie
Americký prezident Ronald Reagan a UFO: Spatřil ho na vlastní oči?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 14.8.2022
2.7tis
Spatřil Reagan v Kalifornii UFO? FOTO: Pxfuel
265
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Američtí prezidenti a vetřelci z vesmíru mají bohatou společnou historii. Tedy alespoň pokud jde o filmové hity. Ovšem u Ronalda Reagana to vypadá, že měl s UFO co dočinění i v realitě!

Spatřil Reagan v Kalifornii UFO? FOTO: Pxfuel Reagan při setkání s Gorbačovem. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Dne 19. listopadu 1985 se koná historická událost. Poprvé po 8 letech se spolu setkávají hlavní postavy dvou znepřátelených světových mocností. Na jedné straně stolu sedí americký prezident Ronald Reagan (1911–2004), proti němu přemýšlí vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov (*1931).

Na neutrální půdě švýcarské Ženevy i spolu se svými poradci rozmlouvají o budoucnosti. O tom, jak se dostat z patové situace, v níž na sebe oba státy míří jadernými zbraněmi a vzájemně si neustále vyhrožují.

Tzv. studená válka už musí skončit. V jednu chvíli jsou jednání přerušena a oba muži se za překvapených pohledů ostatních vydávají na soukromou procházku. Jdou sami a Reagan se Gorbačova zeptá: „Co byste udělali, kdyby USA napadly nějaké bytosti z vesmíru?

Pomohli byste nám?“ Gorbačov reaguje bez váhání. „Samozřejmě, o tom nepochybujte.“ „My vám také. Zajímavé…“ říká Reagan. I zde možná proběhly zásadní kroky ke sblížení obou světů. Rozhovor jen podporuje myšlenku, kterou má Reagan už dlouho.

Veřejně ji celou formuluje v roce 1987 na půdě OSN. „V té naší posedlosti nepřátelstvím zapomínáme, kolik toho máme společného. Možná bychom potřebovali nějakou hrozbu zvenčí, z cizích planet, abychom si to uvědomili a nehledali pořád jen důvody k tomu se nesnášet.

Občas přemýšlím nad tím, jak rychle by všechny rozdíly mezi národy zmizely ve chvíli, kdy bychom byli napadeni někým jiným.“

Reagan při setkání s Gorbačovem. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Co viděl z letadla?

Ronald Reagan není k myšlenkám na mimozemšťany přitahován jen náhodou. On sám totiž UFO údajně spatřil! Stalo se tak v roce 1973. Reagan, tehdy ještě guvernér Kalifornie, letí v malém letadle spolu se dvěma bodyguardy a pilotem Billem Paynterem.

Celá posádka zpozorní, když se nedaleko nich na obloze objevuje podivný objekt. „Bylo to od nás jen pár set metrů. Vypadalo to jako jasný světelný bod, dokud to nezačalo zrychlovat. Pak se to celé jakoby protáhlo a prudce to vypálilo pryč, přímo nahoru.

Všichni jsme z toho byli pořádně překvapení,“ vybavuje si Paynter. K incidentu se o týden později vyjádří i samotný Reagan, byť je to spíše ve chvíli nepozornosti. Sedí v salonku a pokuřuje doutník s Normanem C.

Millerem (*1934) a vypráví, co se jim přihodilo: „Sledovali jsme to několik minut. Bylo to jasné bílé světlo. A pak to k našemu úžasu najednou prostě vystřelilo nahoru a zmizelo nad oblaky.“ Jen to dořekne, zbledne, protože si uvědomuje, s kým vlastně hovoří.

Miller je v té době šéfredaktorem vlivného deníku Wall Street Journal a také držitelem Pulitzerovy ceny! „Potom zmlkl a už nepromluvil,“ vzpomíná na setkání pobavený Miller, který z toho ale aféru neudělal.

Reagan se o případu znovu už před nikým nezmíní. Nechtěl, nebo mu někdo, kdo vystoupil ze stínů tajných organizací naznačil, že by to nebyl dobrý nápad?

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 29.9.2022 1.8tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 2.8tis
Prvním, kdo se zabývá paranormální fotografickou metodou myšlenkové fotografie, je japonský profesor psychologie Tomokichi Fukurai (1869–1952) z císařské univerzity v Tokiu. Využívá fotografické desky zabalené do neprůsvitného materiálu, které drží fotografované osoby.     Právě na těchto deskách se mají objevovat jejich myšlenky. Fukurai pracuje s mnoha lidmi, které označuje za média. Provádí experimenty mající […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.6tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 3.1tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]
od Mirek Brát 22.9.2022 3.4tis
Výzkum vesmíru zahrnuje řadu incidentů, ze kterých jsou občas obviňovány i mimozemské civilizace. Patří k nim též projekty zacílené na Phobos a Deimos, měsíce planety Mars. Zejména osudy sovětských vesmírných sond Phobos 1 a Phobos 2 jsou do jisté míry stále záhadou! Názvy Phobos a Deimos pocházejí z řecké mytologie. Do češtiny je můžeme přeložit jako […]