26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Paranormální jevy
Prokletí videoherní série Madden: Proč hvězdy z obalu ničí zranění?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 15.8.2022
2.6tis
Patrick Mahomes II. s číslem 15 diriguje spoluhráče. Je obětí kletby Maddenu? FOTO: All-Pro Reels / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
258
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

V Americe nesmírně populární herní série Madden je pro fanoušky NFL, ligy amerického fotbalu, obdobou i u nás známých titulů NHL či FIFA. Zarážející je, že z 22 hvězd na přebalu Maddenu jich rovných 17 následně stihnou problémy!

Patrick Mahomes II. s číslem 15 diriguje spoluhráče. Je obětí kletby Maddenu? FOTO: All-Pro Reels / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Také Troy Polamalu prý kletbě Maddenu neunikne. FOTO: Vironevaeh / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Začíná to hned tím prvním. Tváří hry pro rok 1999 se stává Garrison Hearst (*1971). Po skvělé základní části si v play off hrozivým způsobem zlomí kotník, operace se nezdaří a po komplikacích mu v chodidle odumírá kost.

Hrozby o konci kariéry se nenaplní, i tak ale musí vynechat celé následující dvě sezóny, než se dá zdravotně dohromady. Roku 2000 se jeho nástupcem má stát Barry Sanders (*1968), jeden z nejlepších hráčů všech dob.

Jenže ještě před začátkem ročníku Sanders bez varování odchází do sportovního důchodu! EA Sports, výrobce Maddenu, narychlo shání nového borce a volba padá na Dorseye Levense (*1970). Ten v uplynulých letech zářil, najednou ho ale provází vleklá zranění, s týmem končí na dně ligy a zanedlouho je propuštěn.

V roce 2001 zažívá parádní časy další svalovec z obálky Maddenu, Eddie George (*1973). Jeho Tennessee Titans lámou klubové rekordy, v play off válí, jenže pak vždy spolehlivý George pokazí v rozhodujícím zápase nahrávku, míč získá soupeř a Titánům končí touchdownem sezónu. Od té doby už George nikdy nebyl jako dřív.

Také Troy Polamalu prý kletbě Maddenu neunikne. FOTO: Vironevaeh / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

To už nemůže být náhoda

Zvěsti o prokletí se poprvé objevují v roce 2002. Z obálek na všechny shlíží soustředěný Daunte Culpepper (*1977). Očekávaná kometa ligy si ale zanedlouho těžce zraní koleno a sezóna pro něj skončí. I každý následující rok potkávají superstar z obálky Maddenu nejrůznější trable, zranění, či záhadné ztráty formy.

Působí snad na hráče tlak spojený s mediální pozorností určenou „vyvolenému“ z přebalu hry? V roce 2008 LaDainian Tomlinson (*1979) tuto poctu dokonce odmítá! Jako oficiální důvod uvádí, že se s EA Sports neshodli na výši smlouvy, ale říká se, že poslechl fanoušky, kteří ho z obav před kletbou veřejně vyzývali, ať to nedělá.

A rozhodl se dobře – ten rok se místo něj objevili na přebalu dva jiní hráči a oba utrpěli vážná zranění! Možná i proto zkouší EA Sports experiment – v roce 2010 se na obalu Maddenu objeví hned dva hráči naráz!

Pokud bylo cílem zmást kletbu, povedlo se to jen částečně. Zatímco Larry Fitzgerald (*1983) je v pořádku, Troy Polamalu (*1981) to schytá naplno a po opakovaném poranění kolenních vazů končí sezónu předčasně.

V uplynulé desetiletce se několika šťastlivcům povede kletbu překonat, ale její stín nad Maddenem visí neustále. Znovu se možná připomněla i v posledním dílu série. Patrick Mahomes II. (*1995) se na obálce směje, v reálu měl ale tvář zkřivenou bolestí, když si hned při startu ročníku vykloubil kolenní čéšku.

Nebude nakonec nejlepší, když si Madden na přebalu ponechá třeba jen typický šišatý ragbyový míč?

Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 176
Prvním, kdo se zabývá paranormální fotografickou metodou myšlenkové fotografie, je japonský profesor psychologie Tomokichi Fukurai (1869–1952) z císařské univerzity v Tokiu. Využívá fotografické desky zabalené do neprůsvitného materiálu, které drží fotografované osoby.     Právě na těchto deskách se mají objevovat jejich myšlenky. Fukurai pracuje s mnoha lidmi, které označuje za média. Provádí experimenty mající […]
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 271
Uri Geller (*1946) je muž, jenž prý disponuje snad všemi druhy nadpřirozených schopností. Geller proklamuje, že dokáže silou mysli ohýbat příbory či hýbat s věcmi. Veřejně předvádí, jak dokáže číst myšlenky, či pouhou silou vůle zastaví výtah.     Od poloviny 90. let 20. století se navíc pouští i do myšlenkografie. Člověk, který má mít […]
od Mirek Brát 24.9.2022 2.6tis
Přízračná plavidla, takzvané lodě duchů, se zjevují ve všech světových oceánech. Patří k nim i plachetnice zmiňovaná v amerických folklorních legendách. Místo jejího jména se nám dochovala pouze identita kapitána. Byl to don Sandovate. Se svojí lodí je těsně spojený, a to doslova! Doba objevování, potažmo dobývání Nového světa, byla v Evropě příležitostí pro množství dobrodružných povah. Patřil […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.0tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]