26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Náboženství a okultismus
Anglická čarodějnice Peggy Gronach: Měnila se v krvelačné monstrum?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 30.9.2022
2.8tis
Peggy Gronach byla nepolapitelná, foto Pixabay
331
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.

Peggy Gronach byla nepolapitelná, foto Pixabay Proslýchá se, že ženu ochraňovalo jakési magické kouzlo, foto Pixabay Peggy se před očima dětí proměnila v chlupatou bestii, foto Pixabay Pronásledovatelům prý unikala díky schopnosti měnit podobu, foto Pixabay

Historie malebného města Warrington na severu Anglie se začíná psát v 5. století po invazi římských vojsk. Od té doby historické spisy a místní kroniky zaznamenaly bezesporu mnoho pamětihodných událostí.

Jedna z nich je ovšem mrazivější než jiné. Je to příběh, který se odehrává někdy během 17. století. Příběh čarodějnice, která k smrti vyděsila mnoho měšťanů. Říkalo se jí stará Peggy Gronach a popisována byla jako „zlá, škaredá a roztrpčená“.

Podle všeho šlo o pocity oboustranné, ani Peggy Gronach zřejmě nesmýšlela o ostatních lidech nijak vlídně a raději se jich stranila. Už to by v době čarodějnických procesů, které tou dobou byly v plném proudu, stačilo k obvinění ženy z nekalých praktik a velmi pravděpodobně i její popravě.

Provinila se ale něčím i ve skutečnosti, nebo si nálepku „čarodějnice“ vysloužila jen pro své podivínství a nevrlost?

Proslýchá se, že ženu ochraňovalo jakési magické kouzlo, foto Pixabay

ČARODĚJNICE NA ÚTĚKU

Peggy Gronach byla známá tím, že se nikde příliš dlouho nezdrží. Putuje z místa na místo, od osady k osadě a s nikým se nepouští do řeči, čímž se jí daří dlouhou dobu unikat před svými pronásledovateli.

To je pro křesťanské obyvatele, kteří by nejraději viděli všechny čarodějnice světa shořet na hranici, zaručeně frustrující. Někteří dokonce začínají věřit, že je žena chráněna jakýmsi kouzlem. K Warringtonu Peggy přichází poté, co na poslední chvíli unikla lovcům čarodějnic z města Norwich ve východní Anglii.

A protože ženu už její pověst předchází, na místní padne tíha strachu a nejistoty. Ve strachu ze msty a černé magie však proti ženě, která se zabydlela v osamocené chatrči za městem, nikdo nic nepodnikne.

Peggy začne mít pocit, že je tu alespoň na nějakou chvíli v bezpečí, a tak nakonec ve Warringtonu setrvá několik dlouhých měsíců. K jejímu obydlí záhy známému jako kuřecí farma Peggy Gronach se nikdo neodváží ani přiblížit. Co se mezitím ve stavení odehrávalo?

Peggy se před očima dětí proměnila v chlupatou bestii, foto Pixabay

ZA ZVĚDAVOST SE PLATÍ

Dlouhých několik týdnů si Peggy užívá nikým nerušeného soukromí v chátrajícím stavení. Pak ale několik místních dětí přemůže zvědavost natolik, že se pokradmo vydali starou farmu prozkoumat. Když se skupinka prodrala vysokou trávou a konečně spatřila dům údajné čarodějnice, všichni ztuhli hrůzou.

Skrz okno totiž spatřili děsivou, člověku podobnou bytost. Měla tělo porostlé srstí, na hlavě kozlí rohy a rudě žhnoucí oči. Za okamžik toto monstrum zmizí a ve dveřích chatrče se objeví stará Peggy Gronach, která se s křikem rozeběhne směrem k vyděšeným dětem.

Ty se bez váhání dávají na úprk a vše doma vyprávějí rodičům. Kdo by čekal, že svědectví dětí celé město pobouří natolik, aby se chopili vidlí a pochodní a šli čarodějnici jasně vyjádřit svůj nesouhlas, byl by zklamán.

Warringtonští se naopak ještě víc uzavřeli do sebe a místu se úzkostlivě vyhýbali. Co vlastně děti viděly?

Pronásledovatelům prý unikala díky schopnosti měnit podobu, foto Pixabay

NEJASNÝ KONEC

Pouze šeptem se mezi místními spekuluje, že ta rohatá, chlupatá příšera byla sama a Peggy Gronach, která díky nějakému kouzlu dokáže měnit podobu. Jiní zase věří, že to byla být nějaká nadpřirozená entita, jako je imp nebo démon, která na sebe dokáže brát podobu různých zvířat či monster.

Nebo to snad byla jen dětská fantazie? Tuto možnost lze zavrhnout o několik týdnů později, kdy dojde k dalšímu incidentu. Stejné monstrum prý napadne muže, který za městem vedl svého koně s vozíkem. Tomu se naštěstí podaří uniknout.

Ovšem jen o pár dnů později je zaznamenán další útok. Místní farmář nachází jednu ze svých krav mrtvou, brutálně zohavenou a s utrženou hlavou. To už vyprovokuje všechny místní obyvatele, aby se chopili zbraní a vydali se s čarodějnicí vypořádat.

Jenže stavení už najdou prázdné. Peggy opět unikla a po ní v chatrči zůstala jen krvavá, napůl sežraná syrová koza. Měnila se snad tato žena v děsivé krvelačné monstrum? Útěchou měšťanů může být alespoň to, že od tohoto dne o Peggy Gronach už nikdo nikdy neslyšel.

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Jiří Nechanický 25.11.2022 1.9tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.2tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.4tis
Způsobů ke komunikaci se zemřelými je více. Nejprve se rozhodněte, zda po duchovi chcete přesné odpovědi, či jen odpovědi typu: ano, ne, nevím. Sežeňte si několik lidí, se kterými budete seanci provádět, doporučený počet účastníků je tři až pět. Nepodceňujte volbu prostředí. Mělo by jít o tichou zatemněnou místnost. Duch by totiž mohl okny odejít. Stejně […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.7tis
Exorcismus je vděčné téma pro filmové zpracování. Jenže realita má do filmů daleko. Již na začátku 20. století se nejprve na jevištích a posléze i na filmových plátnech objevuje hra Dybuk od S. Anského (1863–1920), které drsně líčí židovský exorcismus nad dívkou posednutou zlým duchem. Na filmovém plátně pak přichází v roce 1973 Vymítač ďábla natočený Williamem Friedkinem (*1935), který dostává […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.9tis
V okolí města New Orleans oblasti se dříve dobře dařilo kněžkám voodoo, které jsou prý zodpovědné za paranormální jevy zaznamenávané ve zdejších močálech. Nejstrašnější událost má prý na svědomí Julia White. Ta po své smrti měla způsobit obří pohromu a zabít tak stovky nevinných.     Močály Manchac se rozkládají na velké části amerického státu […]