Skip to content

Anglický pot: Máme se bát tajemné a strašné choroby?

Může být ještě nějaká horší epidemie, než byl mor ve středověku? Fakta dokazují, že ano. Když v roce 1485 vyhrál anglický král Jindřich VII. bitvu a vojsko se vracelo do Londýna, vypukla zcela neznámá smrtelná nemoc, která zprvu postihla vojáky a později i civilní obyvatelstvo. Během několika měsíců na ni zemřeli tisíce lidí.

Příznaky byly vždy stejné – silné bolesti hlavy, střídání zimnice s horečkou, pocit žízně, totální vyčerpání a především extrémní pocení. Proto se jí začalo říkat „sudor anglicus“, neboli česky „anglický pot“. Postup choroby byl na rozdíl od jiných, například moru, velice rychlý a od zjištění příznaků lidé umírali v průběhu jednoho dne.

Samozřejmě proti ni neexistoval žádný lék. Také bylo neobvyklé, že se zničehonic objevila a stejně tak za poměrně krátký čas náhle zmizela. Ale ne úplně, po několika letech se vždy během letního období vracela a zasáhla i některá okrajová území ve Francii a také Německu. Anglický pot se v Evropě objevil naposledy v roce 1551 a potom již zmizel, doufejme, že natrvalo.

Záhadou také bylo, že opět na rozdíl od moru, který kosil především chudinu, postihoval anglický pot především šlechtou, bohatší třídu a studenty. Tak například slavná univerzita z Oxfordu musela být kvůli nemoci úplně uzavřena, neboť v krátkém čase zemřela většina studentů a profesorů a ostatní se rozprchli. Takže příčinou epidemie nemohly být jednoznačně velice nízké hygienické podmínky a výživa, jako tomu bylo v případě moru. A zajímavostí bylo, že se choroba jako zázrakem vyhýbala nemluvňatům a malým dětem. Podle dochovaných kronik byla nemoc popisována jako nějaký neobvyklý druh moru. Kdo chorobu přežil po dobu 24 hodin, tak již zůstal naživu.

To se podařilo jen některým jedincům, že takto nemoc překonali. Byl mezi nimi například králův kancléř Thomas Wolsey a také budoucí manželka Jindřicha VIII. Anna Boleynová.

Anna Boleynová

I pro současné vědce je anglický pot stále záhadou. Odlišuje se svými příznaky od známých nemocí, jako je spála, malárie, tyfus či meningitida.

Přestože se snaží objasnit příčiny záhadné nemoci, jde zatím jen o pouhé domněnky. Mohlo by jít například o dosud neznámý druh hantaviru, nebo spóry antraxu, přítomné v surové vlně a v mase jatečních zvířat. Otrava anthraxem se totiž také projevuje třesavkou a vysokou horečkou i s možností smrti. Tím by se dala vysvětlit nízká míra úmrtí u chudiny, která na masité jídlo neměla prostředky.

Ale je tu pořád dost otazníků, zvláště když tehdejší zprávy o nemoci nejsou zdaleka úplné. Záhadou je mimo jiné taky neobvykle rychlý nástup nemoci a stejně rychlé vymizení, ale stejně jako různé periody nových a rychlých výskytů.

Od prvního úderu v roce 1485 se vždy na krátko, ale v plné síle objevil v roce 1508, potom 1517 a naposledy 1551. Podle Guinessovi knihy rekordů z roku 1955 jde zatím zřejmě o nejrychlejší a nejnebezpečnější smrtelnou chorobu všech dob.

Nezbývá jen doufat, že se znovu tento anglický pot neobjeví, neboť na něco takového lidstvo není připraveno a vedlo by to ke katastrofickým následkům.

Foto: pinterest, wikipedie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jihočeští biologové sledují 600 tisíckrát zvětšené buňky ve 3D
21stoleti.cz

Jihočeští biologové sledují 600...

Pohledy do mikrosvěta získávají díky nejnovějšímu...
Partnerská válka o prostor v posteli? Ford nabízí řešení, inspirované systémem udržování jízdních pruhů
21stoleti.cz

Partnerská válka o prostor v posteli?...

Má-li Váš partner tendenci opouštět svou...
Žena v Austrálii usedla na toaletu a uštknul ji had! Kde se tam vzal?
epochaplus.cz

Žena v Austrálii usedla na...

Téměř šedesátiletá Australanka Helen Richards...
BEZMOCNÝ LUDVÍK XIX. – Během vlády poslouchal manželčiny nářky
epochalnisvet.cz

BEZMOCNÝ LUDVÍK XIX. –...

Zatímco někteří panovníci vydrží u moci...
Wicca: Tajemné náboženství pod rouškou magie
epochaplus.cz

Wicca: Tajemné náboženství...

Podle mnohých jde o pozoruhodný fenomén moderní...
Vznosné lamy: Zachrání lidstvo před chřipkou?
epochaplus.cz

Vznosné lamy: Zachrání...

Chřipka není jen sezónní nemoc. Představuje problém,...
Hereček už má plné zuby
nasehvezdy.cz

Hereček už má plné zuby

Od doby, kdy se lamač ženských srdcí...
Vědci získávají oxid křemičitý ze slupek od rýže
21stoleti.cz

Vědci získávají oxid...

Liberečtí vědci objevili metodu, kterou lze získat oxid...
Proč sexy idol žen tak strašně žárlí?
nasehvezdy.cz

Proč sexy idol žen tak strašně...

V seriálu Ulice hraje slušného otce, který...
Dům z dětství Donalda Trumpa na prodej
iluxus.cz

Dům z dětství Donalda...

Nemusíte být ni fanoušek amerického...
Péče v něžně hebkém pojetí
rezidenceonline.cz

Péče v něžně hebkém pojetí

Savé ručníky, župan, ze kterého se vám nebude chtít...
Vrátí se tygr ussurijský do Kazachstánu?
epochalnisvet.cz

Vrátí se tygr ussurijský do...

S ambiciózním plánem přišel Kazachstán. Jeho...