Skip to content

Anglický pot: Máme se bát tajemné a strašné choroby?

Může být ještě nějaká horší epidemie, než byl mor ve středověku? Fakta dokazují, že ano. Když v roce 1485 vyhrál anglický král Jindřich VII. bitvu a vojsko se vracelo do Londýna, vypukla zcela neznámá smrtelná nemoc, která zprvu postihla vojáky a později i civilní obyvatelstvo. Během několika měsíců na ni zemřeli tisíce lidí.

Příznaky byly vždy stejné – silné bolesti hlavy, střídání zimnice s horečkou, pocit žízně, totální vyčerpání a především extrémní pocení. Proto se jí začalo říkat „sudor anglicus“, neboli česky „anglický pot“. Postup choroby byl na rozdíl od jiných, například moru, velice rychlý a od zjištění příznaků lidé umírali v průběhu jednoho dne.

Samozřejmě proti ni neexistoval žádný lék. Také bylo neobvyklé, že se zničehonic objevila a stejně tak za poměrně krátký čas náhle zmizela. Ale ne úplně, po několika letech se vždy během letního období vracela a zasáhla i některá okrajová území ve Francii a také Německu. Anglický pot se v Evropě objevil naposledy v roce 1551 a potom již zmizel, doufejme, že natrvalo.

Záhadou také bylo, že opět na rozdíl od moru, který kosil především chudinu, postihoval anglický pot především šlechtou, bohatší třídu a studenty. Tak například slavná univerzita z Oxfordu musela být kvůli nemoci úplně uzavřena, neboť v krátkém čase zemřela většina studentů a profesorů a ostatní se rozprchli. Takže příčinou epidemie nemohly být jednoznačně velice nízké hygienické podmínky a výživa, jako tomu bylo v případě moru. A zajímavostí bylo, že se choroba jako zázrakem vyhýbala nemluvňatům a malým dětem. Podle dochovaných kronik byla nemoc popisována jako nějaký neobvyklý druh moru. Kdo chorobu přežil po dobu 24 hodin, tak již zůstal naživu.

To se podařilo jen některým jedincům, že takto nemoc překonali. Byl mezi nimi například králův kancléř Thomas Wolsey a také budoucí manželka Jindřicha VIII. Anna Boleynová.

Anna Boleynová

I pro současné vědce je anglický pot stále záhadou. Odlišuje se svými příznaky od známých nemocí, jako je spála, malárie, tyfus či meningitida.

Přestože se snaží objasnit příčiny záhadné nemoci, jde zatím jen o pouhé domněnky. Mohlo by jít například o dosud neznámý druh hantaviru, nebo spóry antraxu, přítomné v surové vlně a v mase jatečních zvířat. Otrava anthraxem se totiž také projevuje třesavkou a vysokou horečkou i s možností smrti. Tím by se dala vysvětlit nízká míra úmrtí u chudiny, která na masité jídlo neměla prostředky.

Ale je tu pořád dost otazníků, zvláště když tehdejší zprávy o nemoci nejsou zdaleka úplné. Záhadou je mimo jiné taky neobvykle rychlý nástup nemoci a stejně rychlé vymizení, ale stejně jako různé periody nových a rychlých výskytů.

Od prvního úderu v roce 1485 se vždy na krátko, ale v plné síle objevil v roce 1508, potom 1517 a naposledy 1551. Podle Guinessovi knihy rekordů z roku 1955 jde zatím zřejmě o nejrychlejší a nejnebezpečnější smrtelnou chorobu všech dob.

Nezbývá jen doufat, že se znovu tento anglický pot neobjeví, neboť na něco takového lidstvo není připraveno a vedlo by to ke katastrofickým následkům.

Foto: pinterest, wikipedie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

3D model usvědčil nacistické zločince
epochalnisvet.cz

3D model usvědčil nacistické...

Více než 70 let po skončení druhé světové války se...
Geometrie pod africkým sluncem
rezidenceonline.cz

Geometrie pod africkým sluncem

Velkolepá stavba s ohromujícím výhledem na Kapské...
Módní jistota v sedle
epochalnisvet.cz

Módní jistota v sedle

Nestárnoucí, elegantní, přesto originální. Taková...
Milan Design Week 2019 představil unikátní umělecký objekt
iluxus.cz

Milan Design Week 2019...

IQOS, vlajková loď inovací v portfoliu...
Barbora Poláková a Pavel Liška: Krizi řeší útěkem! Bude to definitivní konec?
nasehvezdy.cz

Barbora Poláková a Pavel Liška:...

Krize mezi partnery trvá už od...
Hubbleův teleskop slaví narozeniny!
epochaplus.cz

Hubbleův teleskop slaví...

Je to již 29 let, co se začala psát nová...
Josef Carda: Z jeviště rovnou na sál
nasehvezdy.cz

Josef Carda: Z jeviště...

Málem zemřel přímo na jevišti! Josef...
VIDEO: TOP 5 nejbohatších lidí světa
epochaplus.cz

VIDEO: TOP 5 nejbohatších...

Kdyby peníze znamenaly štěstí, byli by tihle...
Americká kosmonautka se chystá na rekord: Chce být nejdéle pobývající ženou ve vesmíru
21stoleti.cz

Americká kosmonautka se chystá na...

Před několika dny NASA oznámila, že se...
Objeven pravěký lev
21stoleti.cz

Objeven pravěký lev

Dvojici amerických vědců se podařilo...
Vylodění na Filipínách: Smůla frajera v pilotkách
epochaplus.cz

Vylodění na Filipínách:...

Jen co si Japonci podmaní Indočínu a svůj...
Kambodža za komunistické diktatury: Tresty smrti i za to, že lidé nosili brýle
21stoleti.cz

Kambodža za komunistické...

V jihovýchodní části Asie, v oblasti, které se...