Skip to content

Anona graviola: Prastarý lék jihoamerických domorodců

Jihoamerická příroda nabízí celou řadu rostlin, které stále nejsou ještě dostatečně vědecky prozkoumány a jejichž účinky jsou tak trochu zahaleny tajemstvím. Patří mezi ně i podivuhodná Anona graviola neboli Láhevník ostnitý.

Za zvláštním názvem se ukrývá nízký strom s neopadavými zelenými listy. Ty jako lék využívají domorodci ještě před objevením Ameriky a jejich popularita se v některých tamních zemích drží dodnes. Důvod je jednoduchý: Tento přírodní lék má prý až neuvěřitelné antibakteriální účinky.

Léčivé jsou prakticky všechny části stromu, každá však jiným způsobem. Zatímco kůra je účinná proti parazitům a vředům a plody jsou zas bohaté na různé prospěšné látky, látky nacházející se v listech prý dokáží odvádět škodliviny z těla, snižují krevní tlak a především ničí rakovinové buňky.

Existují ovšem důkazy, které by to potvrzovaly?

Léčivé vlastnosti mají listy i plody stromu. Foto pixabay.com
VYVÍJÍ CHEMICKOU VARIANTU?

Zastánci teorií o zázračnosti gravioly argumentují hlavně výzkumy ze 70. let minulého století, kdy byl tento strom populární především v USA. V té době vědci poprvé přichází s tvrzením, že látky v listech mají až neuvěřitelný účinek při boji s nádorovými buňkami, zvláště u rakoviny slinivky, plic, tlustého střeva, prsu a prostaty.

Proč se ale po tomto zjištění dodnes nepodařilo z anony vytvořit účinný lék? Naprosto logická otázka má podle alternativních webů jasnou odpověď: Za vším je snaha vydělat peníze. „Vzhledem k tomu, že nemůžete patentovat přírodní látky, snaží se velké společnosti vytvořit chemickou alternativu, kterou lze prodávat,“ uvádí například web csglobe.com.

Vedle těchto názorů však stojí početný zástup skeptiků, kteří upozorňují, že ovoce a listy tohoto jihoamerického stromy sice neuškodí, ale rozhodně není dobrý nápad se na ně upínat jako na zázračný lék.

Je tedy obezřetnost v tomto případě na místě?

Dle některých výzkumů by látky z tohoto stromu mohly být nápomocny při léčbě rakoviny plic. Foto Rosen/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0
Foto: pixabay.com, Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články