Skip to content

Archeologická lokalita Cahokia: Šlo o legendární Eldorádo?

Obří věže sahající až k nebi. Pyramidy, věže a brány jaké svět nikdy neviděl. A všude zlato zářící na slunci až se tají dech. Tak má podle prastarých legend vybadat bájné zlaté město Eldorádo. Nyní se zdá, že by mu mohli být na stopě archeologové bádající v severoamerické lokalitě Cahokia. Co o tamních nálezech zatím víme?

Když se po objevení Ameriky v roce 1492 začnou do Nového světa vypravovat dobyvatelé a kolonizátoři z celé Evropy, otevře to novou etapu lidské historie. Kultura a mýty domorodých národů žijících na tomto tajemném kontinentu vzbuzují mezi Evropany údiv, strach a mnohdy také touhu po úplně nových znalostech a bohatství.

Rychle se začíná šířit především legenda o tzv. Eldorádu. Bájném městě stojícím u tajemného jezera Parime. Samotné město má být dle těchto zkazek postavené ze zlata a zlatý prach ze sebe každým dnem smývají i tamní náčelníci. Pátrání po Eldorádu zasvětí život mnozí dobrodruzi, žádný z nich však podle dochovaných záznamů neuspěje.

S postupem času tak zájem opadá a oživí ho až nové vědecké teorie v 18. a 19. století. Tehdejší badatelé si začínají pokládat otázku: Co když první průzkumníci hledali na špatném místě? Co když je slavné Eldorádo umístěné mnohem severněji?

Legenda o zlatém městě byla velmi rozšířená.
KDE SE VZALO?

O severoamerických indiánech koluje spousta mýtů. Byly to primitivní kmeny bez kultury a historie. Bydleli jenom v prostých táborech složených z pár týpí, a podobně. Skutečnost ale může být v mnoha případech úplně jiná, což dokládají i nálezy ze slavné archeologické lokality Cahokia na území dnešního státu Missouri.

Archeologové, kteří se na tuto lokalitu průběžně vypravují, se nestačí divit: Podle všeho se tam totiž před stovkami let rozkládalo město, ve kterém žilo přes 40 tisíc obyvatel! Velká náměstí, honosné chrámy a prostorné ulice. Taková prý mohla být podoba tohoto tajemného místa.

Proč tajemného? Protože o něm navzdory dlouhému výzkumu nemáme příliš informací. Podle badatelů byla tato oblast dlouhou dobu nehostinná a veškerou civilizaci tvořila zřejmě jen menší osada. „Jenže kolem roku 1000 se něco změnilo a Cahokia se stala hlavním centrem oblasti. Patrně to způsobilo něco náboženské povahy,“ říká americký antropolog Thomas Emerson.

Cahokia je možná místem, které dalo vzniknout slavné legendě.
TAJEMNÉ OSTATKY

Zvláštní je, že dávní obyvatelé tohoto vyspělého města po sobě nezanechávají žádné písemné záznamy kromě symbolů na keramice, kamenech a lasturách. Nevíme jaké náboženství vyznávali, proč si vytvořili své město zde a proč o 200 let později náhle zaniklo.

Zbyly po něm jen obří mohyly či kostra muže odpočívajícího na lůžku tvořeném z tisíce lastur složených do podoby sokola. Právě tajemnost této dávné metropole vzbuzuje otázky, zda právě Cahokia nebyla ve skutečnosti bájným Eldorádem či alespoň městem, které dalo této legendě vzniknout.

Nic prý nemusí znamenat ani to, že vědci zatím nenašli žádné zlaté poklady. Podle všeho se během poměrně krátké doby většina obyvatel sbalila a odešla. Je možné, že si zlaté předměty, které se tehdy využívaly hlavně k rituálním účelům, vzali s sebou?

Jak to na dnešním archeologickém nalezišti vypadalo před stovkami let?
CO SE S NÍM STALO?

Někteří záhadologové poukazují na historky domorodců, které legendární město ze zlata umísťují právě severněji než se dříve předpokládalo. I zprávy o zlatu mohou být do značné míry vybájené. Ostatně domorodci takovými historkami, ve kterých se pravda mísila s výmysly, rádi krmili chamtivé dobyvatele.

A pokud se sláva dávného města Cahokia dostala až na jih, není vyloučené, že právě ono stojí za slavnou legendou. Trochu světla by do všeho mohlo vnést zjištění, jak Cahokia zanikla. V současnosti kolují různé teorie. Vědci se nejčastěji přiklání k sérii přírodních katastrof, které nakonec donutily obyvatelstvo odejít.

Spekuluje se také o vojenské hrozbě ze strany nějakých jiných indiánských kmenů či o epidemii nějaké smrtící nemoci. Tak či tak je zřejmé, že Cahokia musela mít obrovský duchovní význam. Jak si jinak vysvětlit ony rituální mohyly, které nemají na světě obdoby a zároveň fakt, že v okolí hlavního města vzniklo obrovské množství menších příbytků a táborů?

Foto: phys.org, www.nlm.nih.gov, www.wonderopolis.org, cdn.historycollection.co
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Slavné křižácké hrady: Padla největší pevnost kvůli zfalšovanému dopisu?
epochalnisvet.cz

Slavné křižácké hrady: Padla...

„A teď jim řekni, ať otevřou brány, jinak se setkáš s...
Dolomity: Lyžařský ráj tak blízko nebe
epochanacestach.cz

Dolomity: Lyžařský ráj tak...

Italské Dolomity jsou...
Café Graff: Elegantní prvorepubliková restaurace
iluxus.cz

Café Graff: Elegantní...

Restaurace, kavárna a cukrárna v...
Útočili Peršané ve starověku bojovým plynem?
epochaplus.cz

Útočili Peršané ve starověku...

„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou...
Letiště Heathrow zavedlo systém ochrany proti dronům
21stoleti.cz

Letiště Heathrow zavedlo...

Zaměstnanci nejvytíženějšího londýnského letiště...
Bájné Chalkidiki
epochanacestach.cz

Bájné Chalkidiki

Do vln Egejského moře...
Beze šmouh a otisků
epochalnisvet.cz

Beze šmouh a otisků

Dřevěný, plastový, čalouněný. Každý má doma nábytek...
Nebezpečný čínský koronavirus je již v USA
21stoleti.cz

Nebezpečný čínský...

Spojené státy potvrdily první výskyt...
Přitažlivost moderní kuchyně
rezidenceonline.cz

Přitažlivost moderní kuchyně

Jasné a přehledné linie, dokonalý komfort, soudobé...
Než spolu začnete bydlet 
nasehvezdy.cz

Než spolu začnete bydlet 

Chystáte se na společné stěhování s novým...
První manželství byl omyl a Lucie Bílá to poznala už ve svatební den!
nasehvezdy.cz

První manželství byl omyl a...

Dvakrát zkusila zpěvačka Lucie Bílá (53)...
Klidně zůstaňte líní! Co vyprávělo dálkové ovládání?
epochaplus.cz

Klidně zůstaňte líní! Co...

Jen se v klidu posaďte, jsem tu přece já. Stačí...