Skip to content

Archeologická lokalita Cahokia: Šlo o legendární Eldorádo?

Obří věže sahající až k nebi. Pyramidy, věže a brány jaké svět nikdy neviděl. A všude zlato zářící na slunci až se tají dech. Tak má podle prastarých legend vybadat bájné zlaté město Eldorádo. Nyní se zdá, že by mu mohli být na stopě archeologové bádající v severoamerické lokalitě Cahokia. Co o tamních nálezech zatím víme?

Když se po objevení Ameriky v roce 1492 začnou do Nového světa vypravovat dobyvatelé a kolonizátoři z celé Evropy, otevře to novou etapu lidské historie. Kultura a mýty domorodých národů žijících na tomto tajemném kontinentu vzbuzují mezi Evropany údiv, strach a mnohdy také touhu po úplně nových znalostech a bohatství.

Rychle se začíná šířit především legenda o tzv. Eldorádu. Bájném městě stojícím u tajemného jezera Parime. Samotné město má být dle těchto zkazek postavené ze zlata a zlatý prach ze sebe každým dnem smývají i tamní náčelníci. Pátrání po Eldorádu zasvětí život mnozí dobrodruzi, žádný z nich však podle dochovaných záznamů neuspěje.

S postupem času tak zájem opadá a oživí ho až nové vědecké teorie v 18. a 19. století. Tehdejší badatelé si začínají pokládat otázku: Co když první průzkumníci hledali na špatném místě? Co když je slavné Eldorádo umístěné mnohem severněji?

Legenda o zlatém městě byla velmi rozšířená.
KDE SE VZALO?

O severoamerických indiánech koluje spousta mýtů. Byly to primitivní kmeny bez kultury a historie. Bydleli jenom v prostých táborech složených z pár týpí, a podobně. Skutečnost ale může být v mnoha případech úplně jiná, což dokládají i nálezy ze slavné archeologické lokality Cahokia na území dnešního státu Missouri.

Archeologové, kteří se na tuto lokalitu průběžně vypravují, se nestačí divit: Podle všeho se tam totiž před stovkami let rozkládalo město, ve kterém žilo přes 40 tisíc obyvatel! Velká náměstí, honosné chrámy a prostorné ulice. Taková prý mohla být podoba tohoto tajemného místa.

Proč tajemného? Protože o něm navzdory dlouhému výzkumu nemáme příliš informací. Podle badatelů byla tato oblast dlouhou dobu nehostinná a veškerou civilizaci tvořila zřejmě jen menší osada. „Jenže kolem roku 1000 se něco změnilo a Cahokia se stala hlavním centrem oblasti. Patrně to způsobilo něco náboženské povahy,“ říká americký antropolog Thomas Emerson.

Cahokia je možná místem, které dalo vzniknout slavné legendě.
TAJEMNÉ OSTATKY

Zvláštní je, že dávní obyvatelé tohoto vyspělého města po sobě nezanechávají žádné písemné záznamy kromě symbolů na keramice, kamenech a lasturách. Nevíme jaké náboženství vyznávali, proč si vytvořili své město zde a proč o 200 let později náhle zaniklo.

Zbyly po něm jen obří mohyly či kostra muže odpočívajícího na lůžku tvořeném z tisíce lastur složených do podoby sokola. Právě tajemnost této dávné metropole vzbuzuje otázky, zda právě Cahokia nebyla ve skutečnosti bájným Eldorádem či alespoň městem, které dalo této legendě vzniknout.

Nic prý nemusí znamenat ani to, že vědci zatím nenašli žádné zlaté poklady. Podle všeho se během poměrně krátké doby většina obyvatel sbalila a odešla. Je možné, že si zlaté předměty, které se tehdy využívaly hlavně k rituálním účelům, vzali s sebou?

Jak to na dnešním archeologickém nalezišti vypadalo před stovkami let?
CO SE S NÍM STALO?

Někteří záhadologové poukazují na historky domorodců, které legendární město ze zlata umísťují právě severněji než se dříve předpokládalo. I zprávy o zlatu mohou být do značné míry vybájené. Ostatně domorodci takovými historkami, ve kterých se pravda mísila s výmysly, rádi krmili chamtivé dobyvatele.

A pokud se sláva dávného města Cahokia dostala až na jih, není vyloučené, že právě ono stojí za slavnou legendou. Trochu světla by do všeho mohlo vnést zjištění, jak Cahokia zanikla. V současnosti kolují různé teorie. Vědci se nejčastěji přiklání k sérii přírodních katastrof, které nakonec donutily obyvatelstvo odejít.

Spekuluje se také o vojenské hrozbě ze strany nějakých jiných indiánských kmenů či o epidemii nějaké smrtící nemoci. Tak či tak je zřejmé, že Cahokia musela mít obrovský duchovní význam. Jak si jinak vysvětlit ony rituální mohyly, které nemají na světě obdoby a zároveň fakt, že v okolí hlavního města vzniklo obrovské množství menších příbytků a táborů?

Foto: phys.org, www.nlm.nih.gov, www.wonderopolis.org, cdn.historycollection.co
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Uvažuje údajně o adopci dítěte
nasehvezdy.cz

Uvažuje údajně o adopci dítěte

Už nějakou dobu se spekuluje o tom, že by...
Poznejte historii a kulturu kazašské stepi
epochaplus.cz

Poznejte historii a kulturu...

Zajímáte se o kazašskou historii a kulturu a...
Modelína: Z čistidla tapet hračkou století?
epochaplus.cz

Modelína: Z čistidla tapet...

Má zářivé barvy, umělou vůni a tisíce...
6 nevšedních míst v Praze, o kterých možná ani nevíte
epochanacestach.cz

6 nevšedních míst v Praze, o...

Praha je po zásluze...
Nadchněte se pro horolezectví v muzeu Českého ráje
21stoleti.cz

Nadchněte se pro horolezectví...

Ať už sportujete nebo ne, vyrazte na podzim...
První nositelný senzor bez baterie pro zlepšení bezpečnosti pokožky na slunci
epochalnisvet.cz

První nositelný senzor bez...

Firma La Roche-Posay tento týden oznámila...
Vyzkoušejte specialitu sladké Francie – eklérky
iluxus.cz

Vyzkoušejte specialitu sladké...

Po úspěšných makronkách uvedla v těchto dnech na...
Exkluzivní usedlost televizního magnáta
rezidenceonline.cz

Exkluzivní usedlost...

V jedné z nejdražších čtvrtí jižní Kalifornie...
Kia Niro: pokušitel elektrického věku
21stoleti.cz

Kia Niro: pokušitel...

Možná (ne)znáte ten pocit, když...
Krutá zrada od partnera!
nasehvezdy.cz

Krutá zrada od partnera!

Když Kristýna Leichtová (33) otěhotněla, obrátil...
Diamant Naděje: Smrtící kletba smete každého, komu se dostane do ruky
epochalnisvet.cz

Diamant Naděje: Smrtící...

Není žádná novinka, že zahrávat si s posvátnými...
Kam za zvířaty? 5x tip na výlety po Česku!
epochanacestach.cz

Kam za zvířaty? 5x tip na...

Pokud chcete svým dětem nebo...