Dva roky trvající průzkum planiny Nazca v Jižní Americe přinesl objev mnoha dalších geoglyfů. Nově identifikované obrazce jsou staré více než 2000 let a znázorňují zvířata i lidské postavy.
Na odlehlé vyprahlé náhorní plošině Nazca v jižním Peru se nachází série velkolepých uměleckých vzorů, včetně vyobrazení pavouků, opic, kolibříků, ryb a ještěrů, které byly vyryty do pouštního dna přibližně před 2 000 lety.
Většina výraznějších vzorů vznikla odstraněním červeně zbarvených oblázků, kterými je poušť poseta, aby se pod nimi odkryla bílá prašná půda. Některé z geoglyfů jsou obrovské a měří až 200 metrů na šířku.
Moderní technologie nyní pomáhají odhalit také menší a méně výrazné obrazce, které jsou na povrchu pouště již sotva patrné.
Bezhlavá hádanka
Archeologům z japonské univerzity v Yamagatě podařilo díky studiu oblasti pomocí leteckých snímků a dronů identifikovat dalších 168 dosud neviděných geoglyfů. Nové obrazce pocházejí z období mezi lety 100 př. n. l. a 300 n. l.
a jsou na nich vyobrazeni ptáci, kosatky, kočky, hadi a lidé. Každý z nich vznikl navršením menších kamenů na sebe.
Na jednom z geoglyfů je zachycen bezhlavý člověk, který drží něco, co vypadá jako hůl nebo kyj, zatímco jeho hlava padá pryč. Ačkoli tato scéna vypadá jako z bitevního pole, vědci ji interpretují jinak.
„Myslím, že by mohla být rituálním vyobrazením, nikoli válečným,“ míní Masato Sakai, profesor kulturní antropologie a andské archeologie, který vedl tým z Yamagata University. Zobrazený rituál může zahrnovat stětí.
Vědci nyní doufají, že nové metody, například využití umělé inteligence k analýze leteckých fotografií, by časem mohly pomoci odhalit i zbývající neobjevené obrazy.
Video galerie nově objevených geoglyfů: