V Řecku byly objeveny kusy dřeva patřící ikonickému dřevěnému koni, který stál za pádem nedobytné Tróje. Tvrdí to archeologové z Turecka, kteří na pahorku Hisarlik, kde starobylé město stávalo, našli prastará prkna.
Slavná legenda praví, že ve zvratu v trojské válce, kdy se řečtí bojovníci vedení mykénským králem Agamemnónem neúspěšně pokoušejí prolomit hradby nedobytného města Trója, dochází právě díky dřevěnému koni.
Řekové na Odysseův příkaz postaví obřího dřevěného koně, který byl dostatečně velký, aby se v něm mohla ukrýt malá jednotka vojáků. Řecké síly pak předstírají ústup, zatímco Trójané přijímají koně jako válečnou trofej.
Z jeho útrob se však vynoří řečtí vojáci, kteří otevřou bránu Tróje zevnitř a umožní zbytku řecké armády vstoupit a dobýt město.
MÁME JEHO TROSKY
Co se s bájným Trojským koněm stalo a zda skutečně existoval, je stále záhadou. Nyní však turečtí archeologové tvrdí, že na pahorku Hisarlik, kde údajně Trója obklopená hradbami stávala, našli trosky dřevěné konstrukce.
Nález čítá desítky prken, z nichž některá jsou dlouhá až 15 metrů. A z jejich rozmístění prý lze předpokládat, že byla skutečně součástí koně.
Vedoucí týmu archeologů Christine Morris a Chris Wilson z Bostonské univerzity tvrdí, že tento nález je s „vysokou mírou jistoty“ spojen s Trojským koněm.
Dokonce i datování pomocí uhlíkové metody naznačuje, že dřevěné kusy a další artefakty pocházejí z 12. nebo 11. století př. n. l. „To odpovídá datům uváděným pro trojskou válku,“ upřesňuje Christine Morris.